Swahili för svenskar : praktisk parlör för den som reser i Östafrika

(häftad)

av Imma Mpili Andersson, Karin Zetterqvist

Bloggar      
Format:
Häftad (danskt band)
Utgiven:
2009-04-28
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
139:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Swahili talas av mer än 50 miljoner människor. Det är det officiella språket i Kenya och Tanzania, ett av nationalspråken i Burundi, Rwanda, Uganda,Kongo, Malawi och Zambia och talas i delar av Oman, Mocambique,Somalia och Zambia. Det är således högst användbart för den som arbetar, gör affärer eller reser som turist i Öst- och Centralafrika.

SWAHILI FÖR SVENSKAR är den första parlören som vänder sig direkt till svensktalande. Den inleds med korta översikter över de viktigaste länder där swahili talas och över swahilins språkliga uppbyggnad, med exempel hämtade från vardagen. Därefter varvas grammatiska grundregler med dialoger och övningar i olika situationer - på t ex hotellet, internetcafét, restaurangen - och de vanligaste orden som används på dessa ställen. Dialogerna finns tillgängliga som ljudfil på internet.

Swahili är ett språk rikt på talesätt - finurliga och roliga - och exempel på dessa ges tillsammans med enklare illustrationer.

Passar bra ihop

Swahili för svenskar  : praktisk parlör för den som reser i Östafrika + Kenya (med karta)
De som köpt den här boken har ofta också köpt Kenya (med karta) (häftad) av Dave Richards, Val Richards
Pris för båda:
247:-Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Swahili för svenskar : praktisk parlör för den som reser i Östafrika - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Swahili för svenskar : praktisk parlör för den som ...

De som köpt "Swahili för svenskar : praktisk parlör för den som reser i Östafrika" har även köpt:

Say it in Swahili (häftad)

Say it in Swahili

Say It (häftad)
94:-
Swahili 'A Language Map' ()

Swahili 'A Language Map'

Kristine K Kershul
80:-
Barcelona (häftad)

Barcelona

(häftad)
169:-
Franska på resan (häftad)

Franska på resan

(häftad)
66:-
Swahili för svenskar  : praktisk parlör för den som reser i Östafrika (häftad)

Fler böcker inom

  • Titel: Swahili för svenskar : praktisk parlör för den som reser i Östafrika
  • ISBN: 9789172240988
  • Förlag: Hjalmarson & Högberg Bokförlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Fxpca(X),Fc(x)
  • Medarbetare: Bennett, Peter (form)
  • Antal sidor: 208
  • Vikt: 220 g
  • Höjd: 177 mm
  • Format: Häftad (danskt band)