Änglarösten
(pocket)av Arnaldur Indridason
- Format:
- Utgiven:
- 2006-08-01
- Serie:
- Erlendur Sveinsson (del 3)
- Språk:
- Svenska
Fler böcker av Arnaldur Indridason
Svart himmelArnaldur Indridason (inbunden) |
Mörka strömmarArnaldur Indridason (inbunden) |
VinterstadenArnaldur Indridason (pocket) |
Mannen i sjönArnaldur Indridason (pocket) | |||
|
167:- Köp
|
69:- Köp
|
38:- Köp
|
44:- Köp
|
Kundrecensioner
En fröjd...
2007-09-23 Vittsippan
...om nu mystiska mord kan vara det! Gillar denne islänning, hans personer och miljöer. Spännande som bara den. Erlandur (huvudpersonen) är kanske aningen trist, typ Kurt Vallander lite sorglig och dyster. Men läs boken! Man kan avstå den första Glasbruket men de andra är kanon!
Inte Indridasons bästa...
2007-03-29 Anna
Den första bok jag läste av Indridason var Glasbruket och hittills har varken En kvinna i grönt eller Änglarösten gjort lika starka intryck på mig. I Glasbruket utgör det karga, isländska landskapet en premiss för händelseförloppet, något som ger en inblick i detta lands särdrag. De senare böckerna tar inte lika tydligt till vara på det "isländska" och blir därför inte särskilt märkvärdiga i mina ögon.
Mord, barnstjärnor och ärelystna föräldrar
2006-05-21 Anette
Anrnaldur Indridason är tillsammans med Peter Robinson (En ovanligt torr sommar, (I ondskans spår) en av de bästa kriminalförfattarna just nu. Precis som i Peter Robinsons böcker är kataktärerna omsorgsfullt och trovärdigt beskrivna, det finns känsla för detaljer, växlande berättarperspektiv och en riktigt spännande historia. I Änglarösten är det en f.d. barnstjärna som blir mördad, och polisen Erlendur får återigen gräva i det förflutna för att få fram sanningen. Som tidigare visar författaren på ett starkt engagemang för samhällets utsatta individer, och historien är både sorglig och spännande. Betyget? - en självklar femma!