Maisie Dobbs

(ljudbok)

av Jacqueline Winspear

(1 recension) Bloggar      
Format:
Ljudbok (cd-skiva)
Finns även som mp3-bok.
Utgiven:
2007-02-01
Serie:
Maisie Dobbs (del 1)
Språk:
Svenska

För alla som älskar Agatha Christie och Alexander McCall Smith kommer nu Jacqueline Winspears böcker om Maisie Dobbs. Handlingen utspelar sig på 1930-talet i London och Maisie Dobbs är en ung, modig privatspanare som med sin intelligens och klokhet löser fall som polisen går bet på.

Unga, modiga Maisie Dobbs har nyligen startat sin egna privatdetektivbyrå i London. Året är 1929 och Maisie är på många sätt en ovanlig person. Hon är kvinna och privatspanare och hon började sin bana med att arbeta som tjänsteflicka i ett aristokratiskt hem i London. Tack vare sin husmors försorg, som såg att flickan hade läshuvud, fick hon studera i Cambridge och tog sedan tjänst som sjuksköterska under första världskriget. Där träffade hon en läkare som blev hennes stora kärlek men han försvann under kriget. Detta gör att Maisie, trots sin ungdom, besitter en visdom, erfarenhet och styrka som kommer väl till pass i hennes första fall. En krigsveteran dör plötsligt efter att ha skrivit över alla sina tillgångar på ett hem för krigsskadade unga män.





Fler böcker av Jacqueline Winspear

Among the Mad (ljudbok)
A Lesson in Secrets (ljudbok)
Pardonable Lies (ljudbok)
Birds of a Feather (ljudbok)

Among the Mad

Jacqueline Winspear (häftad)

A Lesson in Secrets

Jacqueline Winspear (häftad)

Pardonable Lies

Jacqueline Winspear (häftad)

Birds of a Feather

Jacqueline Winspear (häftad)
80:- Köp
183:- Köp
111:- Köp
99:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av ljudboken Maisie Dobbs. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Charmig och tänkvärd

2010-05-09 Pia

Maisie Dobbs är en charmig och stundtals tänkvärd bok. Det mesta i boken känns tillrättalagt och allt är stereotypt men eftersom det är en sån myspysbok så stpr det mig inte. Det är inte så ofta man läser nyskrivna deckare som utspelar sig på tjugotalet och det inte heller så ofta man stöter på böcker som har med första världskriget i storyn, andra världskriget är mycket oftare förekommande i litteraturen. Precis som i Lätta bevis och i Lögnen använder Dobbs sig av sin intuition på ett mer eller mindre magiskt sätt och jag tycker fortfarande inte att detta passar in i storyn som för övrigt känns så trovärdig och sann.

Bloggat om Maisie Dobbs

De som köpt "Maisie Dobbs" har även köpt:

Equinox (ljudbok)

Equinox

Michael White (ljudbok)
200:-
Samlarna (ljudbok)

Samlarna

David Baldacci (ljudbok)
200:-
Elva (ljudbok)

Elva

Arne Dahl (ljudbok)
239:-
Den förlorade symbolen (ljudbok)

Den förlorade symbolen

Dan Brown (ljudbok)
205:-
Hotet (pocket)

Hotet

Michael Connelly (pocket)
41:-
Maisie Dobbs (ljudbok)

Fler böcker inom

  • Titel: Maisie Dobbs
  • Format: Ljudbok
  • ISBN: 9789173132527
  • Förlag: Norstedts Audio
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce/LC
  • Originaltitel: Maisie Dobbs
  • Originalspråk: Engelska
  • Inläsare: Mirja Turestedt
  • Översättare: Ulrika Jannert Kallenberg
  • Upplaga: 1
  • Vikt: 140 g
  • Höjd: 130 mm