Så tänkte de : en essäsamling om det forntida Egypten
(häftad)av Gertie Englund
(Seelig)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Med världen som spegel - Att leva med Egyptens gudar (inbunden) av Gertie Englund | |||
|
Pris för båda:
352:-Köp
|
Fler böcker av Gertie Englund
Med världen som spegel - Att leva med Egyptens gudarGertie Englund (inbunden) |
Människans möjligheter : om samspelet mellan kropp o...Gertie Englund (inbunden) | |
|
186:- Köp
|
172:- Köp
|
Kundrecensioner
Imponerande och inträngande om de gamla egyptierna
2007-05-12 Susanne
Det finns många böcker om det gamla Egypten, men jag har i alla fall aldrig tidigare läst en så klargörande skildring av de gamla egyptiernas tankevärld, hur de tänkte sig att världsalltet hade kommit till, hur det är strukturerat och hur de organiserade sitt samhälle efter det. Och man blir imponerad, det är en utarbetad och genomtänkt kosmologi det handlar om. Redan alla stora byggnadsverk och all konst som finns bevarad visar ju att det inte handlade om en primitiv kultur, och när man läst denna bok inser man ännu mer hur högtstående deras kultur var. Och mycket känns faktiskt förvånansvärt modernt. Man visade ett socialt samvete gentemot de fattiga, och kvinnans ställning var starkare än på andra håll. Enda invändningen är att just det som Egypten är mest känt för, pyramiderna och mumierna, inte behandlas. Vad som låg bakom dessa fenomen hade varit intressant att få veta något om. Men annars rekommenderar jag denna bok för alla som har intresse för forntida kulturer.
Bloggat om Så tänkte de : en essäsamling om det forntida Egypten
Övrig information
Det gamla Egypten är en av världens äldsta högkulturer. Den hade en ösedvanlig livskraft och varade i över 3 000 år. De gamla egyptierna har lämnat mycket material till eftervärlden; monument, bruksföremål och till och med texter. Gertie Englund skriver om landet och dess invånare, om deras språk, konst och filosofi, om deras religion och hur de såg på livets uppkomst. Hon diskuterar deras etik, samlevnad och inre värld, deras kunskaper och verklighetsorganisation. Så tänkte de är en infallsrik och spännande källa att ösa ur. Som läsare blir man många gånger förvånad. Gertie Englund är fil dr och egyptolog vid Uppsala universitet.