Det stora självporträttet : om Olav H. Hauge
av Carl-Göran Ekerwald
Poeten Olav H. Hauge levde nästa hela sitt liv, 19081994, på ett och samma ställe i Ulviks kommun, längst in i Hardangerfjorden. Han var autodidakt, utbildat trädgårdsmästare och äppelodlare. Men känd är han som Norges främsta moderna poet, översatt till många språk, engelska, tyska, japanska och franska. Hela livet läste han böcker och i 70 år skrev han intensivt dagbok. Han läste enbart det han tyckte om att läsa: som ung Ibsen, Russell, Omar Khayyam, Schopenhauer, Nietzsche, som äldre allra helst Vilhelm Ekelund. Ekerwald tecknar denne märklige mans livshistoria med hjälp av hans brev, dagböcker, diktsamlingar och samtal med poeten själv och hans hustru. Det blir ett fascinerande porträtt, skriven av en egensinnig författare om en annan, minst lika egensinnig.
Carl-Göran Ekerwald har i Hauge upptäckt en frände de är båda lika självständiga och egensinniga. Ekerwald har skrivit ett stort antal lärda böcker och biografier, skönlitteratur liksom översättningar.
Carl-Göran Ekerwald har i Hauge upptäckt en frände de är båda lika självständiga och egensinniga. Ekerwald har skrivit ett stort antal lärda böcker och biografier, skönlitteratur liksom översättningar.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Längre raklång (häftad) av Les Murray | |||
|
Pris för båda:
357:-Köp
|
Fler böcker av Carl-Göran Ekerwald
Nagur bibelteksta på jamskaBo Oscarsson, Carl-Göran Ekerwald (inbunden) |
Jämtarnas HistoriaCarl-Göran Ekerwald (inbunden) |
Läsa innantill och bli en annan : Om skönlitterature...Carl-Göran Ekerwald (inbunden) |
Snillena i Snilleriket : om revolutionärer, uppfinna...Nisse Simonson, Kjell-Albin Abrahamsson, Carl-Göran Ekerwald (inbunden) | |||
|
282:- Köp
|
255:- Köp
|
153:- Köp
|
241:- Köp
|
Kundrecensioner
Det finns 1 recension av boken Det stora självporträttet : om Olav H. Hauge.
Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Det stora självporträttet: Om Olav H. Hauge
2012-02-09 Kristina
En så sorgsen man ser man mycket sällan på omslag! Hans liv, hans galenskap och den tröst han kunde få genom att skriva dikter får vi i Ekerwalds bok om de norske poeten och äppelodlaren Olav H Hauge (1908-1994). Ekerwald bygger på 5000 sidor dagböcker som Hauge skrev under hela sitt liv. När Hauge var som mest framgångsrik, var ändå hans självförtroende så lågt! Hans samtal med sig själv i dagböckena har mycket att ge till oss självtänkare och hans dikter som tar ting och händelser i vardagslivet och lyfter upp dem till den magiska nivån, där de kan ge oss budskap, har för norrmännen blivit en riksklenod.