Skönhet och helvete : om maffia, fotboll och ordets makt - texter 2004-2009
(inbunden)av Robert Saviano
Robert Saviano skriver bland annat om Cannes-festivalen, skillnaden mellan italiensk och amerikansk maffia, Isaac Bashevis Singer, den argentinska fotbollsspelaren Lionel Messi, dödshjälp, ökningen av cancer i Kampanien till följd av camorrans dumpning av miljögifter, Miriam Makeba, Vietnamnkriget, jordbävningen i Abruzzo, Anna Politkovskaja samt om sitt uppmärksammade möte med Svenska Akademien hösten 2008.
Roberto Saviano är född i Neapel 1979. Hans reportagebok »Gomorra« (2007) satte fokus på den napolitanska maffians affärer och livsstil, vilket ledde till att han får leva med ständigt livvaktsskydd och begränsad rörelsefrihet. »Gomorra« har sålt miljoner världen över och över 230 000 exemplar bara i Sverige.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann (pocket) av Jonas Jonasson | |||
|
Pris för båda:
109:-Köp
|
Kundrecensioner
Skönhet och helvete av Roberto Saviano
2009-11-30 kristina Simar lektör/bokrecensent
Jag tyckte väldigt mycket om Gomorra och var därför nyfiken på Skönhet och helvete. Den motsvarade mina förväntningar även om jag tyckte att Roberto Saviano var lite försiktigare i sina uttalanden om Camorran än han var i sin första bok. Det var spännande att han skrev om andra som blivit dödshotade för det de skrivit om. Kapitlet om Lionel Messi var intressant, eftersom jag anser att han är världens bästa spelare (förlåt Zlatan). Även hans berättelse om när han och Salman Rusdie var i Sverige var intressant. Han blev lite överraskad av att svenskarna var så pålästa och kunniga om hur man lever och fungerar i andra länder. Roberto skriver på ett lättsamt och underhållande sätt. Boken ger många olika intryck och det finns mycket att lära. Ni som gillade hans bok Gomorra får inte missa att läsa denna.