61 timmar

(ljudbok)

av Lee Child

Bloggar      
Format:
Ljudbok (cd-skiva)
Finns även som inbunden, kartonnage och mp3-bok.
Utgiven:
2011-09-07
Serie:
Jack Reacher (del 14)
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
226:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Nedräkningen börjar

Utan vinterkängor, utan varm jacka och utan handskar Reacher befinner sig i en livsfarlig snöstorm och ändå är det ingenting mot de skräckupplevelser han snart kommer att stå inför.

61 timmar till deadline
En buss överraskas av en kraftig snöstorm och kanar av vägen i South Dakota. Längst bak i bussen sitter Jack Reacher
31 timmar till deadline
En modig kvinna kämpar för rättvisa. Om hon ska överleva fram till en viktig rättegång skulle hon behöva Reacher vid sin sida för hon har sin mördare efter sig
Deadline!
Den ende som befinner sig mellan kvinna och mördaren är Jack Reacher. Har Reacher slutligen mött sin överman?

Passar bra ihop

61 timmar + Värt att dö för
De som köpt den här boken har ofta också köpt Värt att dö för (ljudbok) av Lee Child
Pris för båda:
435:-Köp

Fler böcker av Lee Child

Värt att dö för (ljudbok)
Gisslan (ljudbok)
Bränd (ljudbok)
Dubbelspel (ljudbok)

Värt att dö för

Lee Child (inbunden)

Gisslan

Lee Child (pocket)

Bränd

Lee Child (pocket)

Dubbelspel

Lee Child (pocket)
173:- Köp
44:- Köp
44:- Köp
44:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av ljudboken 61 timmar. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Undermåligt men spännande!

Vill man ha något välbekant och förutsägbart, men ändå actionfyllt och spännande ja då passar Lee Childs böcker bra, gärna inlästa som ljudböcker. Magnus Roosmann har läst in flera av Lee Childs romaner. Tack vare Roosmanns starka insats blir det möjligt att överse med berättelsens undermåliga kvalitet litterärt och språkligt. Säga vad man vill, men jag gillar den klipske, intelligente actionhjälten Jack Reacher. Han är en nutida vagabond som reser lätt, helt utan bagage. Han tycks inte ens äga en tandborste! Redan i berättelsens upptakt får vi veta att det är 61 timmar kvar, men till vad? Allteftersom tiden går följer nya tidsangivelser, men syftet med nedräkningen förblir oklar. Spänningen stiger successivt fram till det spektakulära slutet, som tyvärr är mycket otillfredsställande. Det låga betyget till trots så lockar fortsättningen "Värt att dö för". Lee Child behärskar i nämligen konsten att skriva spännande och visst behöver man något lättuggat och lättsmält ibland?!

Bloggat om 61 timmar

De som köpt "61 timmar" har även köpt:

Gisslan (ljudbok)

Gisslan

Lee Child (ljudbok)
226:-
Nio drakar (ljudbok)

Nio drakar

Michael Connelly (ljudbok)
238:-
Nio drakar (ljudbok)

Nio drakar

Michael Connelly (ljudbok)
175:-
Ares tecken (ljudbok)

Ares tecken

Dan Buthler, Dag Öhrlund (ljudbok)
200:-
Fågelskrämman (ljudbok)

Fågelskrämman

Michael Connelly (ljudbok)
217:-
61 timmar (ljudbok)

Fler böcker inom

  • Titel: 61 timmar
  • ISBN: 9789173517805
  • Förlag: Damm förlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce/LC
  • Originaltitel: 61 Hours
  • Inläsare: Magnus Roosmann
  • Översättare: Anders Bellis
  • Upplaga: 1
  • Vikt: 300 g
  • Höjd: 130 mm
  • Format: Ljudbok (cd-skiva)