Återkomster : svensk säkerhetspolitik och de baltiska ländernas första år i självständighet : 1991-1994
(inbunden)Svensk säkerhetspolitik och de baltiska ländernas första år i självständighet. 1991-1994.
av Lars Fredén
säkerhetspolitisk roll i vårt närområde.
I Återkomster beskriver statsminister Carl Bildts baltikumrådgivare Lars Peter Fredén de baltiska ländernas förhandlingar med Ryssland om tillbakadragandet av sovjetiska förband och anläggningar. Bakom scenen agerade Sverige i nära samarbete med Washington för att främja en lösning. Ett annat eldfängt problem var de ryskspråkigas ställning i Estland och Lettland. Stockholm utarbetade en ståndpunkt och verkade för att den accepterades i Moskva, Washington, Tallinn och Riga.
Fredén beskriver inifrån hur politiken växte fram, under ständig osäkerhet och tidspress. Han ger också frispråkiga personporträtt på baltiska,
amerikanska och ryska politiker, och inte minst på Carl Bildt.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Med högklackade skor i Sibiriens snö (pocket) av Sandra Kalniete | |||
|
Pris för båda:
270:-Köp
|
Kundrecensioner
Intressant om historien
2011-09-15 mamma till Iris & svärmor till Erki
En spännande, välskriven och lättläst bok om historiska händelser som påverkade suveränitetsgraden i Estland, Lettland och Litauen. Fast jag kommer från Estland, har Sveriges avgörande roll i Davids kamp mot Goliat varit okänd. Denna roll, baserad på engagemang och förståelse för åsikter sett ur ett (tre) mindre nations perspektiv (kontra stormakter), är unikt i nutidshistorien. Jag är både glad och tacksam att Sverige hade Carl Bildt (med hela sin stab och inte minst Lars Fredén) som stadsminister under 1991-1994 och jag tänker med fasa om hur historien/nutiden i Baltikum hade kunnat se ut om borgarna inte hade vunnit valet 1991. Den är en mycket läsvard bok och jag kommer sprida kunskapen från och om boken både här hemma som i Estland. Tack!
Bloggat om Återkomster : svensk säkerhetspolitik och de baltisk...
Övrig information
Under åren efter Sovjetunionens fall spelade Sverige en framträdande säkerhetspolitisk roll i vårt närområde.
I "Återkomster" beskriver statsminister Carl Bildts baltikumrådgivare Lars Peter Fredén de baltiska ländernas förhandlingar med Ryssland om tillbakadragandet av sovjetiska förband och anläggningar. Bakom scenen agerade Sverige i nära samarbete med Washington för att främja en lösning. Ett annat eldfängt problem var de ryskspråkigas ställning i Estland och Lettland. Stockholm utarbetade en ståndpunkt och verkade för att den accepterades i Moskva, Washington, Tallinn och Riga.
Fredén beskriver inifrån hur politiken växte fram, under ständig osäkerhet och tidspress. Han ger också frispråkiga personporträtt på baltiska, amerikanska och ryska politiker, och inte minst på Carl Bildt.