Mintgrodornas återkomst

(pocket)

av Karin Brunk Holmqvist

(3 recensioner) Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2008-02-01
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
35:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Värme, humor och fantastiska historier har gjort romanerna Potensgivarna, Rapsbaggarna och Villa Bonita till riktiga läsarfavoriter över hela landet.

Karin Brunk Holmqvist har känsla för det komiska i vardagens bestyr. Nu är hon tillbaka med en underhållande samling krönikor där hon generöst delar med sig av sina funderingar kring våndan av att åka hiss, barns klarsynta sanningar, alla knepiga elektroniska apparater som invaderar våra hem och dessa eviga IKEA-vandringar.

Med charm, värme och en stor dos självironi rapporterar Karin Brunk Holmqvist från det lilla livet, som vi alla känner igen oss i.

En del av krönikorna i denna samling har tidigare varit publicerade i boken Om mintgrodor och förlorade illusioner.

Passar bra ihop

Mintgrodornas återkomst + Sirila gentlemän sökes
De som köpt den här boken har ofta också köpt Sirila gentlemän sökes (pocket) av Karin Brunk Holmqvist
Pris för båda:
73:-Köp

Fler böcker av Karin Brunk Holmqvist

Kaffe med musik (pocket)
Karin Brunk Holmqvist 3 i 1 box (pocket)
Stenhimlen (pocket)
Potensgivarna (pocket)

Kaffe med musik

Karin Brunk Holmqvist (inbunden)

Karin Brunk Holmqvist 3 i 1 box

Karin Brunk Holmqvist (ljudbok)

Stenhimlen

Karin Brunk Holmqvist (pocket)

Potensgivarna

Karin Brunk Holmqvist (ljudbok)
169:- Köp
248:- Köp
40:- Köp
113:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av boken Mintgrodornas återkomst. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Ovanligt lyckad kåserisamling!

2011-03-04 Janne

Kåserisamlingar är en genre som brukar slinka emellan hos mig när jag inte riktigt har bestämt mig för vad jag skall läsa efter att en bok tagit slut. Jag gillar dem för vad de är, lättsmälta betraktelser runt små och stora saker i tillvaron. De är för mig ofta mer mysiga än roliga. Det var därför en positiv upplevelse att se att Karin Brunk-Holmqvist lyckas mycket bra även i denna genre. Ett par av hennes betraktelser fick mig att dra ordentligt på smilbanden. Om man bestämmer sig för att testa en kåserisamling kan jag varmt rekommendera denna....

Riktigt dållig

2009-12-13 AD ASTRA

Har läst alla tidigare böcker av denna författare och gillat dom allihopa. När vi bestämde oss för denna bok i bokklubben så ville jag slänga mig över den men jösses en sådan besvikelse!! Kan inte förstå hur författaren kan ha fått lov att ge ut denna bok- enda förklaringen är att hon redan är ett känt namn - värdelös!! Nu vill jag inte ens läsa hennes nya böcker pga att denna var så väldigt dålig. Kan inte alls rekommenderas!!

Kul!

2009-11-11 Anki

Har läst några av Karin Brunke Holmqvists böcker och hon är helt fantastisk på sitt enkla sätt att göra vardagen så rolig. Här är boken som får en att känna igen sej i saker som man tycker är så naturligt men som hon beskriver så fyndigt. Läs den och känn dej som hemma!

Bloggat om Mintgrodornas återkomst

De som köpt "Mintgrodornas återkomst" har även köpt:

Rapsbaggarna (pocket)

Rapsbaggarna

Karin Brunk Holmqvist (pocket)
38:-
Potensgivarna (pocket)

Potensgivarna

Karin Brunk Holmqvist (pocket)
38:-
Igelkottens elegans (pocket)

Igelkottens elegans

Muriel Barbery (pocket)
44:-
En dag (pocket)

En dag

David Nicholls (pocket)
44:-
Mintgrodornas återkomst (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Mintgrodornas återkomst
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789173550420
  • Förlag: Kabusa Böcker
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc.016
  • Medarbetare: Blackwell, Tintin (form)
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 108
  • Vikt: 40 g
  • Höjd: 180 mm