Invandrarsvenska

(häftad)

av Ulla-Britt Kotsinas

Bloggar      
Format:
Häftad
Utgiven:
2005-08-01
Språk:
Svenska
INVANDRARSVENSKA handlar om den svenska som många invandrare talar efter att ha bott i Sverige ett antal år utan att ha gått i svenskundervisning. Deras svenska kan uppfattas som slumpmässig och felaktig, men felen bildar ofta vissa mönster och är ett naturligt led i att lära sig ett språk.

INVANDRARSVENSKA visar utifrån flera exempel hur ett ordförråd byggs upp och hur grammatiken ser ut när man lär sig ett språk utan undervisning.

Boken är en reviderad version av Invandrare talar svenska (1985) av samma författare. Helt nytt är det sista kapitlet "Förortssvenska, Ekenssnack och språkförändringar", som diskuterar förändringarna i talspråket och den så kallade Rinkebysvenskan.

Om författaren
Ulla-Britt Kotsinas är professor i nordiska språk och har skrivit flera böcker om invandrarsvenska, ungdomsspråk och slang.

Passar bra ihop

Invandrarsvenska + Språktypologi och språksläktskap
De som köpt den här boken har ofta också köpt Språktypologi och språksläktskap (häftad) av Lars-Gunnar Andersson
Pris för båda:
407:-Köp

Fler böcker av Ulla-Britt Kotsinas

Ungdomsspråk (häftad)

Ungdomsspråk

Ulla-Britt Kotsinas (häftad)
231:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Invandrarsvenska - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Invandrarsvenska

Övrig information

INVANDRARSVENSKA handlar om den svenska som många invandrare talar efter att ha bott i Sverige ett antal år utan att ha gått i svenskundervisning. Deras svenska kan uppfattas som slumpmässig och felaktig, men felen bildar ofta vissa mönster och är ett naturligt led i att lära sig ett språk.
INVANDRARSVENSKA visar utifrån flera exempel hur ett ordförråd byggs upp och hur grammatiken ser ut när man lär sig ett språk utan undervisning.

Boken är en reviderad version av Invandrare talar svenska (1985) av samma författare. Helt nytt är det sista kapitlet Förortssvenska, Ekenssnack och språkförändringar, som diskuterar förändringarna i talspråket och den så kallade Rinkebysvenskan.

De som köpt "Invandrarsvenska" har även köpt:

Andraspråksinlärning (inbunden)

Andraspråksinlärning

Niclas Abrahamsson (inbunden)
313:-
Stärk språket stärk lärandet 2:a utg (häftad)

Stärk språket stärk lärandet 2:a utg

Pauline Gibbons (häftad)
302:-
Sveriges sju inhemska språk (häftad)

Sveriges sju inhemska språk

Brita Bergman, Sally Boyd Sander, Kari Fraurud, Karl Erland Gadelii, Jarmo Lainio (häftad)
266:-
Språkliga möten (häftad)

Språkliga möten

Leena Huss, Ulla Börestam Uhlmann (häftad)
182:-
Språkinlärning och språkanvändning : svenska som andraspråk i och utanför Sverige (häftad)

Språkinlärning och språkanvändning : svenska som and...

Catrin Norrby, Gisela Håkansson (häftad)
263:-
Invandrarsvenska (häftad)
  • Titel: Invandrarsvenska
  • ISBN: 9789173827959
  • Förlag: Hallgren & Fallgren Studieförlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Fc.062,Fc.024
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 264
  • Vikt: 400 g
  • Höjd: 215 mm
  • Format: Häftad