Upp systrar väpnen er : kön och politik i 1800-talsfeminism

(inbunden)

kön och politik i svensk 1800-talsfeminism

av Ulla Manns

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2005-11-01
Serie:
Atlas Akademi
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
172:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

I mitten av 1800-talet blev kvinnosaken en fråga som engagerade många. En rad personer, däribland flera riksdagsmän, tog strid för kraven på frihet för kvinnor och jämlikhet mellan könen. Målet var inte bara att kvinnor skulle uppnå det som män redan hade.

Inga reella förändringar var möjliga om inte män och därmed normer för manlighet också påverkades. Anspråken på frihet var kontroversiella, inte minst som manlighetens konstruktioner kritiserades för att underblåsa sexuellt förtryck av kvinnor.

Friheten att välja livsväg och frihet från förtryck, var det som merparten av 1800-talets feminister samlades kring. Men skillnader fanns förstås. Hur långt man ville gå i förändringsarbetet och vilka moralregler som skulle följas var de största stötestenarna.

Boken Upp systrar, väpnen er! skildrar utvecklingen av kvinnosaken i Sverige från 1840-talet fram till 1880-talet då en organiserad kvinnorörelsetog form. Ulla Manns är idéhistoriker och undervisar i genusvetenskap vid Södertörns högskola, Stockholm.

Passar bra ihop

Upp systrar väpnen er : kön och politik i 1800-talsfeminism + Europas historia 1780-1920 : ett genusperspektiv
De som köpt den här boken har ofta också köpt Europas historia 1780-1920 : ett genusperspektiv (häftad) av Barbara Caine, Glenda Sluga
Pris för båda:
364:-Köp

Fler böcker av Ulla Manns

Den sanna frigörelsen : Fredrika-Bremer-förbundet 1884-1921 (inbunden)

Den sanna frigörelsen : Fredrika-Bremer-förbundet 18...

Ulla Manns (häftad)
138:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Upp systrar väpnen er : kön och politik i 1800-talsfeminism - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Upp systrar väpnen er : kön och politik i 1800-talsf...

Övrig information

I mitten av 1800-talet blev kvinnosaken en fråga som engagerade många. En rad personer, däribland flera riksdagsmän, tog strid för kraven på frihet för kvinnor och jämlikhet mellan könen. Målet var inte bara att kvinnor skulle uppnå det som män redan hade. Inga reella förändringar var möjliga om inte män och därmed normer för manlighet också påverkades. Anspråken på frihet var kontroversiella, inte minst som manlighetens konstruktioner kritiserades för att underblåsa sexuellt förtryck av kvinnor.

Friheten att välja livsväg och frihet från förtryck, var det som merparten av 1800-talets feminister samlades kring. Men skillnader fanns förstås. Hur långt man ville gå i förändringsarbetet och vilka moralregler som skulle följas var de största stötestenarna.

Boken Upp systrar, väpnen er! skildrar utvecklingen av kvinnosaken i Sverige från 1840-talet fram till 1880-talet då en organiserad kvinnorörelsetog form. Ulla Manns är idéhistoriker och undervisar i genusvetenskap vid Södertörns högskola, Stockholm.

De som köpt "Upp systrar väpnen er : kön och politik i 1800-talsfeminism" har även köpt:

Europas historia 1780-1920 : ett genusperspektiv (häftad)

Europas historia 1780-1920 : ett genusperspektiv

Barbara Caine, Glenda Sluga (häftad)
192:-
White (häftad)

White

Richard Dyer (häftad)
237:-
Dubbelliv : reflektioner om döljande och öppenhet (häftad)

Dubbelliv : reflektioner om döljande och öppenhet

Margareta Lindholm (häftad)
96:-
Feminist Media Studies (häftad)

Feminist Media Studies

Liesbet Van Zoonen (häftad)
265:-
Upp systrar väpnen er : kön och politik i 1800-talsfeminism (inbunden)
  • Titel: Upp systrar väpnen er : kön och politik i 1800-talsfeminism
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789173891486
  • Förlag: Bokförlaget Atlas
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Ohja:k.46,Ohja-c:k.5
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 213
  • Vikt: 340 g
  • Höjd: 225 mm