Den kärleken
av Tove Leffler
I januari 1888 ger hon sig ut på en resa genom Europa som ska förändra hennes liv. Hon lämnar ett iskallt konvenansäktenskap, en sårig kärleksrelation och en karriär i dalande. I Neapel träffar hon den italienska matematikern Pasquale del Pezzo. De blir hejdlöst förälskade och inleder
en relation, men hans högadliga och starkt katolska familj vill inte alls att han ska ha ett förhållande med en tio år äldre, gift radikalfeminist från Sverige.
1892 skrev Ellen Key en biografi över Anne Charlotte Leffler. Det här är den första bok sedan dess som uppmärksammar hennes liv och gärningar. Tove Lefflers roman Den Kärleken aspirerar inte på att berätta en sanning. Men, som Anne Charlotte själv skriver: Vad är för övrigt
objektivt sant när det gäller själsförklaringar?
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Spill : en damroman (inbunden) av Sigrid Combüchen | |||
|
Pris för båda:
202:-Köp
|
Kundrecensioner
Följ Anne Charlotte lefflers resa genom Europa
2010-05-11 Kristina Simar lektör/bokrecensent
Jag hade först väldigt svårt med Tove Lefflers sätt att skriva. Mycket parenteser, fet stil blandat med kursiv stil. Hade jag som lektör fått ett manus skrivet på detta sätt hade nog hjärtat hoppat upp i halsen. Det tog tid för mig att lära mig att läsa texten och i början fick jag läsa om många gånger, men tillslut gick det riktigt bra och jag upptäckte vilket poetiskt och underbart sätt författaren uttryckte sig på. Boken har ingen regelrättig handling utan den hoppar lite efter Anne Charlottes resor och författaren själv som reser i hennes spår, där hon berättar hur det ser ut på dessa platser idag. En intressant läsning om en modern och självständig kvinna under 1800-talets andra hälft. Att på den tiden ge sig ut och resa ensam var väldigt stort. Anne Charlotte Leffler var en fascinerande kvinna i mina ögon. Jag rekommenderar att ni läser boken.