Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Svikaren (inbunden) av Katarina Wennstam | |||
|
Pris för båda:
350:-Lägg i varukorgen
|
Kundrecensioner
Det finns 1 recension av Smuts. Betygsätt och recensera ljudboken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Pia, 9 maj 2010
Jag tycker att böcker som handlar om känsliga ämnen ofta saknar nyanser. Ofta svartmålas allt och alla utan reflektion eller så förskönas det för mycket. Smuts hör inte till dessa böcker. Boken har nyanser trots bokens rättframma råhet och hårda kritik mot rättsväsendet. Det går inte att ta miste på Wennstams engagemang i ämnet.
Det är fascinerande att läsa om bokens karaktärer och deras självbedrägeri. Rebecka är en expert på förnekelse och Jonas lyckas nästan inbilla sig själv att han vid sina sexköp gör tjejerna en tjänst. Jonas liv är fullt av dubbelmoral och kontradiktioner.
Boken väcker känslor utan att den känns tung och svårläst. Boken hänger kvar i tankarna när jag läst färdigt, som sig bör för en bok av den här typen.
Fler böcker inom
- Ljudbok (cd-skiva)
- Språk: Svenska
- Serie: Ljudpocket
- Inläsare: Angela Kovács
- Utg.datum: 2008-06-01
- Förlag: Bonnier Audio
- Dimensioner: 130 x 130 x 15 mm
- Vikt: 180 g
- SAB: Hc/LC
- ISBN: 9789174130188
Fler böcker av Katarina Wennstam
DödergökKatarina Wennstam
Pocket
48:-
|
AlfahannenKatarina Wennstam
Pocket
48:-
|
SvikarenKatarina Wennstam
Pocket
51:-
|
En riktig våldtäktsman : en bok om samhällets syn på...Katarina Wennstam
Pocket
48:-
|
