En liten bok om ondska

(pocket)

av Ann Heberlein

Bloggar      
Format:
Pocket
Finns även som inbunden och e-bok.
Utgiven:
2011-04-07
Språk:
Svenska
"... en svindlande resa i ondskans arkipelag ..." SvD

Finns godhet? Finns ondska? Finns det i så fall onda och goda människor eller enbart onda och goda handlingar? Ann Heberlein undersöker och ifrågasätter våra föreställningar om ondskan. Hur ska man kunna förstå personer som Anders Eklund, Marc Dutroux och Josef Fritzl som fullt medvetande begått avskyvärda handlingar mot barn? Hur ska man se på barnen som själva blir förövare: Harris och Klebold från Columbine High eller Mary Bell? Hur var den institutionaliserade ondskan vi mötte i Abu Ghraib, det forna Jugoslavien eller Förintelsen överhuvudtaget möjlig? Och vad är det med männen egentligen? Varför begås de flesta onda handlingar av män?

Många frågor. Men Ann Heberlein hjälper oss också att formulera några av svaren. Hon menar att ondskan inte alls är obegriplig. Den är inte heller ett eget väsen. Snarare har den sitt ursprung i ojämlikhet och utsatthet och den hämtar näring ur människors rädsla och maktlöshet. Det enda obegripliga är vår ovilja att göra mer för att stoppa den.

"... en stor bok om ondska ..." Göteborgs-Posten

"... folkbildning när den är som bäst ..." Borås Tidning

"Ann Heberlein har än en gång skrivit en mycket viktig bok. Hon ställer de frågor som vi andra av feghet, lättja och brist på civilkurage ofta försöker smita undan ifrån." DN

"Heberlein manövrerar skickligt och intelligent läsaren genom dessa både avskräckande och märkligt lockande landskap. Språket är enkelt utan att bli torftigt, och det uppriktiga sökandet efter svar håller undan de förenklingar som så ofta anmäler sig då vi talar om ondska." SvD

Passar bra ihop

En liten bok om ondska + Underbara dagar framför oss: en biografi över Olof Palme
De som köpt den här boken har ofta också köpt Underbara dagar framför oss: en biografi över Olof Palme (inbunden) av Henrik Berggren
Pris för båda:
254:-Köp

Fler böcker av Ann Heberlein

Ett gott liv (pocket)
Den sexuella människan : etiska perspektiv (pocket)
Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva (pocket)
Det var inte mitt fel : om konsten att ta ansvar (pocket)

Ett gott liv

Ann Heberlein (e-bok)

Den sexuella människan : etiska perspektiv

Ann Heberlein (häftad)

Jag vill inte dö, jag vill bara inte leva

Ann Heberlein (mp3-bok)

Det var inte mitt fel : om konsten att ta ansvar

Ann Heberlein (pocket)
147:- Visa
198:- Köp
76:- Visa
39:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken En liten bok om ondska - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om En liten bok om ondska

De som köpt "En liten bok om ondska" har även köpt:

Kokain : drogen som fick medelklassen att börja knarka och länder att falla samman (pocket)

Kokain : drogen som fick medelklassen att börja knar...

Lars Wierup, Erik De La Reguera (pocket)
42:-
En liten bok om ondska (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: En liten bok om ondska
  • ISBN: 9789174291902
  • Förlag: Bonnier Pocket
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Dg
  • Medarbetare: Wohlfahrt, Elsa (form)
  • Antal sidor: 311
  • Vikt: 160 g
  • Höjd: 180 mm
  • Format: Pocket