Håpas du trifs bra i fengelset

(ljudbok)

av Susanna Alakoski

Bloggar      
Format:
Ljudbok (cd-skiva)
Finns även som inbunden, pocket, e-bok och mp3-bok.
Utgiven:
2010-02-12
Språk:
Svenska
"Det gör mer ont när du återuppstår från de döda än när du dör. Skulle vilja döda dig. Nu tvingas jag att gå igenom allting en gång till. Fast baklänges. Och du svarar inte på brev. Människor i fängelse svarar inte på brev."

Anni och Sami, syster och bror. Det fanns aldrig pengar. Det fanns alltid alkohol. För Anni ordnar sig livet ändå bra, med arbete, man och barn. För Sami går det åt helvete. Långa perioder har de ingen kontakt, men Annis längtan efter att få tillbaka sin bror finns alltid där.

Susanna Alakoskis berättelse är fylld av sorg och vrede, över drogers makt och samhällets utstötningsmekanismer, men också av styrka, humor och inte minst - kärlek.

Passar bra ihop

Håpas du trifs bra i fengelset + När börjar det riktiga livet?
De som köpt den här boken har ofta också köpt När börjar det riktiga livet? (inbunden) av Fredrik Lindström
Pris för båda:
379:-Köp

Fler böcker av Susanna Alakoski

Noveller för världens barn 2008 (ljudbok)
Lyckliga slut : sjutton berättelser om vardagsvåldet (ljudbok)
Svinalängorna (ljudbok)
Dagens Harri (ljudbok)

Noveller för världens barn 2008

Susanna Alakoski, Inger Alfvén, Helena Björk, Heidi Von Born, Peter Englund (inbunden)

Lyckliga slut : sjutton berättelser om vardagsvåldet

Susanna Alakoski (häftad)

Svinalängorna

Susanna Alakoski (pocket)

Dagens Harri

Susanna Alakoski (inbunden)
177:- Köp
185:- Köp
43:- Köp
104:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av ljudboken Håpas du trifs bra i fengelset. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Övertygande

Håpas du trifs bra i fengelset är om möjligt ännu allvarligare än Svinalängorna. Boken är en svidande samhällskritik kring hur fattigdom och utanförskap gör att det näst intill är omöjligt att komma tillbaka om man har hamnat snett. Alakoski varken förskönar eller svartmålar den verklighet hon presenterar utan en känns helt genuin. Ibland glömmer jag att det är en roman jag läser. Boken är så övertygande att den mer känns som en dokumentär. Alakoskis språkbruk är annorlunda och vackert. Hon bygger sin historia med ett språk som känns nytt och fräscht. Hon skapar även egna ord som räddögon och kallögon vilket bidrar till upplevelsen (även om det kan bli lite för mycket av den varan ibland). På www.bokbrus.se kan du läsa fler ljudboksrecensioner.

Bloggat om Håpas du trifs bra i fengelset

De som köpt "Håpas du trifs bra i fengelset" har även köpt:

Metro 2034 : försvaret av Sevastopolskaja (inbunden)

Metro 2034 : försvaret av Sevastopolskaja

Dmitrij Gluchovskij (inbunden)
184:-
Den glömda trädgården (pocket)

Den glömda trädgården

Kate Morton (pocket)
49:-
Bara vanligt vatten (pocket)

Bara vanligt vatten

Kajsa Ingemarsson (pocket)
49:-
Månens anförvant (inbunden)

Månens anförvant

Niklas Rådström (inbunden)
152:-
Smaken (ljudbok)

Smaken

Muriel Barbery (ljudbok)
197:-
Håpas du trifs bra i fengelset (ljudbok)

Fler böcker inom

  • Titel: Håpas du trifs bra i fengelset
  • ISBN: 9789174330151
  • Förlag: Bonnier Audio
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc/LC
  • Inläsare: Susanna Alakoski
  • Vikt: 214 g
  • Höjd: 130 mm
  • Format: Ljudbok (cd-skiva)