Förföljd av det förflutna

(ljudbok)

av Nora Roberts

Bloggar      
Format:
Ljudbok (cd-skiva)
Finns även som pocket och inbunden.
Utgiven:
2010-12-29
Språk:
Svenska
En fruktad seriemördare är hårt bevakad i fängelset. Trots det börjar fler kvinnomord ske med exakt samma tillvägagångssätt. Det väcker fruktansvärda minnen hos Fiona Bristow. Hon var själv fånge hos den tidigare seriemördaren men hon lyckades fly. Idag lever Fiona på en mindre ö strax utanför Seattle. Hon ingår i en räddningsgrupp med andra hundförare. Förutom att vara volontär så driver hon en egen verksamhet för att utbilda privata hundägare och professionella hundförare. En dag får hon ett kuvert med röd sjal i brevlådan. En likadan symbol som den förre mördaren lämnade kvar på sina kvinnliga offer. Fruktansvärt rädd men också oerhört motiverad beslutar sig Fiona för att samarbeta med polisen.

Passar bra ihop

Förföljd av det förflutna + Änglamakerskan
De som köpt den här boken har ofta också köpt Änglamakerskan (ljudbok) av Camilla Läckberg
Pris för båda:
480:-Köp

Fler böcker av Nora Roberts

Blå dahlia. Svart ros. Röd lilja (ljudbok)
Dödligt villospår (ljudbok)
Från denna dag (ljudbok)
Nöd och lust / Där regnbågen slutar / Romans i vildmarken (ljudbok)

Blå dahlia. Svart ros. Röd lilja

Nora Roberts (kartonnage)

Dödligt villospår

Nora Roberts (pocket)

Från denna dag

Nora Roberts (häftad)

Nöd och lust / Där regnbågen slutar / Romans i vildm...

Nora Roberts (pocket)
70:- Köp
43:- Köp
79:- Köp
74:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av ljudboken Förföljd av det förflutna. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Spännande, lättläst, underhållande

Jag har läst flera av Nora Roberts böcker, både de enbart romantiska romanerna och spänningsromanerna. De flesta av Roberts böcker jag läst har jag tyckt om. Jag vet att det kanske inte är politiskt korrekt för en bokfantast men böckerna roar mig och är behaglig underhållning. Boken är riktigt spännande och lättläst. Det är en trevlig blandning mellan romantik och spänning. Jag tycker dock att den humor som ofta finns i Roberts böcker delvis saknas vilket är synd men förövrig får jag precis det jag förväntar mig. Precis som vanligt innehåller även spänningsromanerna en hel del romantik där relationsbeskrivningarna är ganska stereotypa men jag störs inte på det. Förmodligen eftersom jag inte väntar mig något annat. Det jag gillar är att Roberts karaktärer alltid brinner för något intresse. Här är det Fionas hundar och Simons arbete som konstnärlig möbelsnickare. Roberts får fram passionen för intresset på ett sådant sätt att det alltid inspirerar mig.

Bloggat om Förföljd av det förflutna

De som köpt "Förföljd av det förflutna" har även köpt:

Änglamakerskan (ljudbok)

Änglamakerskan

Camilla Läckberg (ljudbok)
236:-
Bad Boy (ljudbok)

Bad Boy

Peter Robinson (ljudbok)
244:-
Mörka strömmar (ljudbok)

Mörka strömmar

Arnaldur Indridason (ljudbok)
205:-
Jagad av lögnen (ljudbok)

Jagad av lögnen

Nora Roberts (ljudbok)
229:-
Du gamla, du fria (ljudbok)

Du gamla, du fria

Liza Marklund (ljudbok)
189:-
Förföljd av det förflutna (ljudbok)

Fler böcker inom

  • Titel: Förföljd av det förflutna
  • ISBN: 9789174330731
  • Förlag: Bonnier Audio
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce/LC
  • Originaltitel: The search
  • Medarbetare: Eyre, John (form)
  • Inläsare: Anna Maria Käll
  • Översättare: Ylva Stålmarck
  • Vikt: 360 g
  • Höjd: 135 mm
  • Format: Ljudbok (cd-skiva)