Flicka med pärlörhänge
av Tracy Chevalier
Snart uppstår ett slags samförstånd med en underström av attraktion mellan Griet och Vermeer, en själarnas sympati mellan den store målaren och den enkla tjänsteflickan. Han lockar fram en förmåga som finns slumrande hos Griet och lär henne att se tingen med en konstnärs ögon.
Vermeers hustru Catharina är sin mans absoluta motsats. Catharina är från första stund avogt inställd till Griet och avskyr sin makes intresse för flickan.
När Vermeers rike mecenat van Ruijven fattar tycke för den söta tjänsteflickan, och insisterar på att Vermeer skall måla henne, skärps spänningarna. Ryktena och skvallret i småstaden Delft ökar trycket och när tavlan är fullbordad väntar en dramatisk uppgörelse...Chevalier gör inte ett felsteg i detta triumferande verk ...Det är en underbar berättelse The Wall Street Journal
En juvel till roman... Time
Den är ett litterärt konstverk, en av de vackraste kärlekshistorier jag läst ... Bodil Malmsten, Tara
(BONNIERS)
Fler böcker av Tracy Chevalier
Okända väsenTracy Chevalier (inbunden) |
Falling AngelsTracy Chevalier (häftad) |
Girl with a Pearl EarringTracy Chevalier (ljudbok) |
The Lady and the UnicornTracy Chevalier (häftad) | |||
|
161:- Köp
|
84:- Köp
|
157:- Köp
|
84:- Köp
|
Kundrecensioner
Som en TVsåpa
2005-03-06 Sara
Hela boken är skriven med ett högtravande språk. "Han såg på mig som en fjäril landar på en blomma" till exempel. Något annat som man blir trött på är hur lite alla talar med varandra. Jag vet inte om detta är något som var typiskt för tiden eller inte. I alla fall så pratar inte Griets föräldrar med henne innan de skickar iväg henne för att bli tjänsteflicka. Inte heller en man som tänkt gifta sig med henne säger någonting utan tar det bara för givet när hon fyllt arton år. Griet själv beter sig likadant, ljuger och undanhåller information. Samtidigt som hon gör detta framställs hon som en oskuldsfull och ovetande flicka. Griet är inte alls nyfiken eller intresserad av sex till exempel. Det hela känns väldigt orealistiskt.
Lågmäld tidsbild
2003-04-23 Yvonne
Med stor försiktighet målar Tracy Chevalier den 16-åriga flickan Griet och hennes värld i 1600-talets Holland. Griet är den enkla flickan av folket, som fullständigt slukas och fascineras av konstnären Vermeer, i vars hem hon får arbeta som tjänsteflicka. Spännande tidsporträtt som tar sitt ursprung i en tavla och med en mycket lågmäld språkdräkt. Men viss Kulla Gulla-varning utfärdas på boken.