Det civila samhället som forskningsfält : nya avhandlingar i ett nytt sekel
(häftad)- Format:
- Häftad
- Utgiven:
- 2006-12-01
- Språk:
- Svenska
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Bortom all ära och redlighet : tattarnas spel med rättvisan (inbunden) av Birgitta Svensson | |||
|
Pris för båda:
375:-Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om Det civila samhället som forskningsfält : nya avhand...
Övrig information
De senaste 15 åren har sett en renässans för forskning om den samhällssektor som varken är stat eller marknad. I viss mån är denna förnyelse kopplad till ett nytt teoretiskt och diskursivt utrymme som skapats i såväl svensk som internationell forskning. Lite förenklat kan man beskriva denna förändring som en övergång från en äldre svensk tradition där folkrörelser stått i centrum till en nyare där det civila samhället kommit att bli ett grundbegrepp. Det civila samhället är kort sagt summan av de sociala aktiviteterna i fältet mellan offentlig sektor och marknad.
Den här boken presenterar 19 av de sammanlagt dryga 60-tal svenska doktorsavhandlingar från 2000-talet som på olika sätt behandlar det civila samhället eller delar av detta. De nydisputerade forskarna presenterar avhandlingsarbeten och placerar in den egna analysen i detta nya forskningsfält, där några av nyckelorden blivit civilsamhälle, socialt kapital, frivillig sektor/ideell sektor, frivilliga organisationer, sociala rörelser och NGO¿s.