Filosofin i sängkammaren eller De omoraliska lärarna : dialoger avsedda för unga flickors uppfostran

(häftad)

eller De omoraliska lärarna; dialoger avsedda för unga flickors uppfostran

av Markis De Sade

Bloggar      
Format:
Häftad
Utgiven:
2006-03-01
Serie:
Vertigos erotiska klassiker (del 3)
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
156:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

""Förtjusande kön, ni skall bli fria, ni skall njuta som männen av alla de nöjen naturen har gjort till er plikt; ni behöver inte lägga band på något av dem.""

Markis de Sades ""Filosofin i sängkammaren"" från 1795 är den dramatiska, roliga och provocerande berättelsen om den 15-åriga Eugenie som av några äldre libertiner lär sig konsten att njuta - hämningslöst och bortom gott och ont. Raden av alltmer utmanande sexuella scener blandas med Sades radikala tankar om människan och samhället. Restultatet är en unik förening av njutning och filosofi.

Passar bra ihop

Filosofin i sängkammaren eller De omoraliska lärarna : dialoger avsedda för unga flickors uppfostran + Juliette : eller lastbarhetens fördelar D. I-II
De som köpt den här boken har ofta också köpt Juliette : eller lastbarhetens fördelar D. I-II (inbunden) av Markis De Sade
Pris för båda:
368:-Köp

Fler böcker av Markis De Sade

Juliette : eller lastbarhetens fördelar D. V-VI (häftad)
Ernestine : en svensk novell (häftad)
Juliette : eller lastbarhetens fördelar D. III-IV (häftad)
Juliette : eller lastbarhetens fördelar D. I-II (häftad)

Juliette : eller lastbarhetens fördelar D. V-VI

Markis De Sade (inbunden)

Ernestine : en svensk novell

Markis De Sade (häftad)

Juliette : eller lastbarhetens fördelar D. III-IV

Markis De Sade (inbunden)

Juliette : eller lastbarhetens fördelar D. I-II

Markis De Sade (inbunden)
226:- Köp
113:- Köp
212:- Köp
212:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Filosofin i sängkammaren eller De omoraliska lärarna : dialoger avsedda för unga flickors uppfostran - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om Filosofin i sängkammaren eller De omoraliska lärarna...

Övrig information

Markis de Sades Filosofin i sängkammaren från 1795 är den dramatiska, roliga och provocerande berättelsen om den 15-åriga Eugenie som av några äldre libertiner lär sig konsten att njuta - hämningslöst och bortom gott och ont. Raden av allt mer utmanande sexuella scener blandas med Sades radikala tankar om människan och samhället. Resultatet är en unik förening av njutning och filosofi.
Vertigos utgåva av Filosofin i sängkammaren är egendomligt nog den första fullständiga svenska översättningen av ett centralt verk av markis de Sade. Efter raden av biografier, romaner och filmer har du nu äntligen möjlighet att läsa Sades egna ord.

De som köpt "Filosofin i sängkammaren eller De omoraliska lärarna : dialoger avsedda ..." har även köpt:

Att smiska hembiträdet (häftad)

Att smiska hembiträdet

Robert Coover (häftad)
113:-
Venus i päls (häftad)

Venus i päls

Leopold Von Sacher-Masoch (häftad)
142:-
Dead Witch Walking (häftad)

Dead Witch Walking

Kim Harrison (häftad)
76:-
Min kamp 2 (inbunden)

Min kamp 2

Karl Ove Knausgård (inbunden)
189:-
Brida (inbunden)

Brida

Paulo Coelho (inbunden)
154:-
Filosofin i sängkammaren eller De omoraliska lärarna : dialoger avsedda för unga flickors uppfostran (häftad)

Fler böcker inom

  • Titel: Filosofin i sängkammaren eller De omoraliska lärarna : dialoger avsedda för unga flickors uppfostran
  • Format: Häftad
  • ISBN: 9789185000289
  • Förlag: Vertigo Förlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hce
  • Originalspråk: Franska
  • Översättare: Hans Johansson
  • Antal sidor: 284
  • Vikt: 260 g
  • Höjd: 135 mm