Närstrid: Vanessa : feministisk porr
(häftad)av Anki Määttä, Therese Rosander, Laura Roselli, Bitte Andersson
- Format:
- Häftad
- Utgiven:
- 2011-04-19
- Språk:
- Svenska
(Seelig)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Venusdeltat : erotiska noveller (pocket) av Anaïs Nin | |||
|
Pris för båda:
196:-Köp
|
Kundrecensioner
Bloggat om Närstrid: Vanessa : feministisk porr
Övrig information
Vanessa skapar upphetsande, sexuellt explicita skildringar utan att ansluta sig till den traditionella pornografins värderingar.
Den här antologin samlar porrnoveller: roliga, personliga, politiska och kåta. Mellan varven serverar Bitte Andersson serier.
Vanessa visar att det går att göra porr som inte är sexistisk och förnedrande. Vanessa attackerar patriarkatet på dess ömtåligaste punkt.
Den feministiska gruppen Vanessa har det senaste året publicerat två nummer av sexzinet Vanessa med noveller och fotografier. Skönlitteraturen är bara ett av de medier de arbetar inom.
På Vertigo förlags uppdrag har tre av Vanessas författare samlat 26 av sina noveller (med något undantag tidigare opublicerade) i bokform. Konstnären Bitte Andersson står för serier.