Klockan 10.31 på morgonen i Khao Lak
(kartonnage)av Pigge Werkelin
När flodvågen slog in över den soldränkta paradisstranden i Khao Lak hade vi precis bytt hotell. Vi ville bo tryggt med tanke på barnen och hade fått en fin bungalow på platt mark nära havet. Vi var lyckliga.
Jag vill gärna tro att det kommer något gott ur även det värsta som sker i en människas liv. Eftersom min familjs öde har blivit känt via medierna, har det känts viktigt för mig att berätta hur det verkligen var. Dessutom vill jag ge min syn på de svenska myndigheternas handfallna agerande i Thailand efter katastrofen. Jag skämdes över att vara svensk. Det vill jag aldrig behöva göra igen.
I den här utgåvan har ett efterord tillkommit med tankar och reflektioner kring kommissionens utredning och den tid som förflutit efter katastrofen.
"...ska du bara läsa en bok i år så har du hittat rätt. Ett måste för alla som vill lära sig uppskatta det man har!" Plaza Kvinna
"Pigge Werkelin är helt enkelt en hjälte i det lilla. Med sin bok kan han belysa det genant handfallna agerandet från svenska myndigheter inifrån..." Eskilstuna-Kuriren
En del av den här bokens intäkter går till att hjälpa thailändska familjer vars försörjning omintetgjordes av tsunamin.
"Hans berättelse griper tag i hjärtat och är en smärtsam påminnelse om hur snabbt allting kan förändras." Norra Skåne
Kundrecensioner
Sorglig och otäck
2008-06-17 Bokmalen Andersson
Jag grät när jag läste den här boken nästan hela tiden, precis som när jag läste i tidningarna dagarna efter katastrofen. Författaren beskriver ingående hur han letar efter sina döda familjemedlemmar och på ett dagboksliknande sätt berättar han om allt han går igenom. Jobbig läsning, men ändå fängslande. Ingen behaglig läsning att välja för underhållning, men bra på sitt sätt.
Bloggat om Klockan 10.31 på morgonen i Khao Lak
Övrig information
På morgonen den 26 december 2004 vällde en enorm flodvåg in över kusterna runt Indiska oceanen. Så småningom stod det klart att flera hundra semestrande svenskar hade omkommit. Gotlänningen Pigge Werkelin förlorade hela sin familj i flodvågen. Hans öde blev välkänt via medierna och han blev Pigge med hela svenska folket. Många följde hans sökande efter familjen och kampen för att ge hustrun Ulrika och sönerna Max och Charlie värdiga begravningar. Pigge berättar om känslan av att se den tolv meter höga muren av vatten obarmhärtigt vräka in över semesterparadiset Khao Lak. Han skildrar skräcken och sorgen men också kärleken till vännerna som ställde upp utan förbehåll. I boken får man följa hans obändiga kamp för att komma tillbaka till livet . Pigge var en av få drabbade svenskar som stannade kvar i Thailand så länge som sex veckor efter katastrofen. Han beskriver sina erfarenheter av thailändarnas gränslösa generositet och hjälpsamhet en bjärt kontrast till den stelbenta svenska myndighetsapparaten, vilken oftast upplevdes som mer stjälpande än hjälpande. Journalisten och författaren Lena Katarina Swanberg har skrivit Klockan 10.31 på morgonen i Khao Lak i samarbete med Pigge Werkelin. Den som köper boken bidrar till att hjälpa thailändska familjer vars försörjning omintetgjordes av tsunamin. En del av bokens intäkter går till inköp av fiskebåtar.