Det finns 14 recensioner av boken Den nakna sanningen.
Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".
Klart läsvärd bok!
ÄNTLIGEN får man veta det som inte har stått att läsa under kvällstidningsrubrikerna.
Linda Rosing är en intressant person, och att läsa om hennes liv ger en helt ny förståelse för hennes kändisskap och hur hon har hamnat i det.
Boken håller ingen vidare litterär kvalitet direkt, men innehållet är bra, och den var perfekt som läsning under några dagar på stranden.
Sad, sad...
2008-01-28 Linda
En bra bok helt enkelt.. Tycker synd om tjejen idag som inte fått ett värdigt liv egentligen...
mycket läsvärd
2007-08-01 Ywwe
Detta är en bok jag önskar alla unga tjejer läser som känner på sig att de valt fel kille, eller läser INNAN de väljer fel kille!
Vilket helvete en tjej kan hamna i......
Den pinsamma sanningen
Hade velat ha en Jag-har-verkligen-haft-fel-uppfattning-om-den-tjejen-upplevelse av boken. Den kom inte. Den var inte ens i närheten av att komma. Inte ens som ett embryo till vad den gjorde i Magdalena Graafs bok, "Det ska bli ett sant nöje att döda dig." Bra bok, för övrigt. Läs den.
Det mest skrattretande i Lindas pinsamma sanning, var nog kommentaren. "I vissa butiker får jag till och med ett eget provrum när jag är på besök." Vem får inte ett eget provrum? Vad jag vet har aldrig någon behövt dela provrum med någon annan när man köpt kläder? Pinsam, pinsam sak att ens skriva. Om hon tycker det är häftigt, så vet jag inte riktigt..
Sorry Linda, men här pinsamma sanningen hade vi nog alla mått bättre av om du hade behållit för dig själv.
Fruktansvärt!
Jag hade hoppats på att få en bättre bild av Linda Rosing efter att jag hade läst hennes egna självbiografi, men ICKE! Att en vuxen kvinna med två små barn ens kan komma på tanken att skita i sina barn och istället välja att göra bort sig totalt i tv och gå på knark-fester, det är helt fruktansvärt, varför skaffar man barn när man ändå inte kan vara en bra förebild?! Jag blev så ARG när jag läste boken, så även om den var relativt spännande och helt ok skriven så kan det inte bli mer än en etta. Usch...
Visa fler ...
Vad var nytt...
2006-11-22 C
Jag läste boken för att få veta sanningen bakom alla rubriker... men boken bekräftade att allt som står i tidningarna om denna omskrivna person är sant. Boken hade likväl kunnat vara oskriven, säger inget vi inte redan visste... tappade helt sin funktion; Att vi skulle få lära känna den riktiga Linda Rosing... men det gjorde vi visst redan. Besviken!
Kul en liten stund, men tröttsamt i längden
"Jag sträckläste boken under några kvällar" skrev någon om boken. Det säger något, tror jag, om både boken och vilken läsare man vänder sig till. Linda vill med den visa att hon skärpt till sig och att även om knark kan verka glamouröst så ska man passa sig för att trilla dit. Nej, det är inte kärnfysik det är frågan om direkt. En normalbegåvad 13-åring förstår själv att inte trampa på samma minor som Linda gjort. Men visst har den ett underhållningsvärde. Att läsa boken kan jämföras med att under en bussresa överhöra en sällsynt dum konversation. Kul en liten stund, men tröttsamt i längden.
Si så där
2006-10-29 Anna
En bok för nyfikna som gillar skvaller. Linda verkar sanningenlig, men ibland så till den grad att man undrar hur hon är funtad? Hon använder enligt mig ett obildat språk. Om Linda va dumförklarad innan, lär hon bli än värre nu.
Underhållande!
2006-08-30 Marie
Boken läste man ut på en kväll och det mesta har man väl läst i kvällspressen så denna bok är nog ytterligare en inkomstkälla för Rosing/Nyhlén.
Jag tror inte att det är mkt som Linda har skrivit själv.*Ler*
Men som sagt...boken är underhållande!
helt ok
Lindas bok var helt ok.
Lättläst och små roande..bättre än vad jag trodde
Bra läsning!
2006-08-09 Sofi
Jag tycker att boken om Linda Rosing var jättebra! Spännande att få veta så mycket om Rosings liv, man har ju alltid undrat vad som drivit henne till att bli den kända Linda. Tyckte att man fick lite svar på det nu. En väldigt bra bok.
Rolig läsning
Rolig och intressant läsning. Jag sträckläste boken under några kvällar.
Den var överaskande bra.
Som att läsa "Se & Hör".
Okej, Lindas bok ger kanske inte mycket mer än att läsa en veckotidning, men är det inte det man är ute efter när man köper den här typen av böcker? Lite skvaller från en helt annan värld. Lite härlig verklighetsflykt. Ser man boken i det ljuset tycker jag att det är riktigt trevlig och avkopplande hängmatteläsning.
För lättläst och inget nytt...
Det kändes inte som att boken gjorde någon skillnad för Linda. So what? om hon blivit lite retad för Planka när hon gick i skolan. Inte var hon tvungen att göra jättetuttar för det?
Vi alla har väl blivit lite retade för Planka/Tuttlisa? Boken lästes ut på 1½ timme och var otroligt lättläst, och den bara smög sig förbi ganska obemärkt.
Den går absolut inte att jämföra med Ego girl skriven av Carolina Gynning.
Jag förstår att hon tycker att hon gått igenom helvete - men egentilgen så utmärker hennes trauman och problem inte direkt. Mångas liv ser ut sådär Linda. Vi läker, vi också - i en 70C.
Några saker jag vill gratulera Linda till, som att hon äntligen verkat få lite ordning på allt - hoppas att hon är lycklig, att hennes barn mår bra och att man faktiskt inte kommer ihåg många av löpsedlarna hon skriver om i boken.
Frågan är om det kommer att ta ännu ett år extra före hennes dotter vill träffa henne igen nu?
Linda Rosings väg till berömmelsen kantas av skönhetsoperationer, utvik, romanser och skandaler. I "Den nakna sanningen" skriver Linda om sakerna hon tidigare inte vågat berätta:
* Om varför hon så gärna ville bli fotograferad naken.
* Om våldtäkten som satt djupa spår.
* Om sitt okända liv med en nynazist.
* Om knarkfesterna med kändsisar och miljonärer.
* Om sex och om sina kärleksaffärer.
Linda Rosing blev sexsymbol och rikskändis efter att 100 000-tals svenskar sett henne ogenerat ha sex inför kamerorna i Big Brother.
Hon har skrivit boken tillsammans med kändisreportern Daniel Nyhlén. Han har följt hennes liv sedan genombrottet.