Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Matmolekyler : kokbok för nyfikna (inbunden) av Lisa Förare Winbladh, Malin Sandström | |||
|
Pris för båda:
433:-Lägg i varukorgen
|
Kundrecensioner
Det finns 3 recensioner av Ond kemi : berättelser om människor, mord och molekyler. Betygsätt och recensera boken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Leif Westin, 15 maj 2013
Ond kemi, Ulf Ellervik, är en trevligt skriven bok med imponerande sakligt omfång om gifter i alla former. Texten har gjorts lagom lättläst genom att författaren växlar mellan historia och dagens kunskap. Boken bör kunna fungera som uppslagsbok för många men sträckläses antagligen mest av lärare och fackfolk. Avsnitten om stimulerande ämnen och droger är antagligen speciellt intressanta för många.
Ingrid Blomberg, 14 maj 2013
Läst delar flera gånger och rekommenderat. Naturvetenskap särskilt kemi är favoritämne sedan gymnasiet Ond kemi är spännande och lite nytt.
Anna H, 16 april 2012
För alla som gillar populärvetenskap med lite makaber inriktning är det här en bok att riktigt krypa upp i soffan med. Du får lära dig varför vissa dofter och smaker upplevs som varma respektive kalla, vad det är för likhet mellan kattkiss och sauvignon blanc och sist men inte mist allt om gifter, kryddat med historiska mordgåtor. Ulf Ellervik kan sitt ämne, men han kan också berätta på ett medryckande vis. Dessutom är det rikligt med vackra bilder. Nästan omöjlig att släppa!
Fler böcker inom
- Inbunden
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 325
- Utg.datum: 2011-09-13
- Upplaga: 1
- Förlag: Fri Tanke Förlag
- Medarbetare: Swedén, Lisa (red.) / Stahle, Knut (form)
- Dimensioner: 225 x 175 x 25 mm
- Vikt: 840 g
- SAB: Uce
- ISBN: 9789186061302
Fler böcker av Ulf Ellervik
Organisk kemiUlf Ellervik, Olov Sterner
Inbunden
506:-
|
Molekyler i människans tjänstUlf Ellervik
Häftad
271:-
|
Märkning av kemikalierUlf Ellervik 69:- (173:-)
|
