Ut och fiska : 100 svenska fiskar i färg
av Magnus Bolle, Sven Mathiasson, Olle W Nilsson, Ingvar Nordin
Bloggar
- Format:
- Inbunden
- Utgiven:
- 2006-01-01
- Språk:
- Svenska
Alla har vi väl någon gång provat fiskelyckan, metat från en brygga i en liten insjö eller kastat från en solvarm häll i skärgåden. Fångsten kanske inte blev vad vi hoppades på, i stället för storgäddan blev det en snorgärs och av den stora torsken blev det kanske bara en tångruska. Du kanske har dykt runt våra kuster och träffat på arter du inte känner igen. Oavsett hur och var du tänker fiska, eller dyka, kan det vara trevligt att veta vad man träffar på i änden på spöt eller utanför cyklopet. Den här lilla boken hjälper dig att känna igen och få kundskap om de vanligaste fiskarna i svenska vatten och många av de växter och djur du träffar på i strandkanten.
(Seelig)
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt 101 Lektioner i fiske - Så blir du en fena i vassen (inbunden) av Rob Beattie | |||
|
Pris för båda:
211:-Köp
|
Fler böcker av författarna
Fågelboken: 200 svenska fåglar i färgSven Mathiasson |
Ut i skogen : lilla äventyrsbokenMagnus Bolle (inbunden) |
Jaktglöd och jägarlust - Jakter igår och idag - mer ...Sven Mathiasson (inbunden) |
Blomsterfägring i trädgårdenErnst Loménius, Ingvar Nordin (inbunden) | |||
|
96:- Köp
|
96:- Köp
|
142:- Köp
|
96:- Köp
|
Kundrecensioner
Bli först med att recensera och betygsätt boken Ut och fiska : 100 svenska fiskar i färg -
du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Bloggat om Ut och fiska : 100 svenska fiskar i färg
Övrig information
100 svenska fiskar i färg. Med landskapsfiskar, fiskarnas stamträd, byggnad, sinnen m.m. Dessutom många växter och djur du hittar vid strand-kanten. Idealisk att ha med på bryggan och i båten. 96 sidor.