Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Grand final i skojarbranschen (inbunden) av Kerstin Ekman | |||
|
Pris för båda:
390:-Lägg i varukorgen
|
Kundrecensioner
Det finns 2 recensioner av Drömbokhandeln. Betygsätt och recensera boken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Maria (Minaboktips.se), 5 juni 2012
Huvudpersonerna i romanen Drömbokhandeln försöker sig på konststycket att starta en bokhandel fylld enbart med bra böcker. Men vad utmärker en bra bok, egentligen? Vad är kvalitet och vem bestämmer? God litteratur för vem och när? Vilka böcker platsar i en litterär kanon? I Drömbokhandeln är det övervägande skönlitteratur av franskspråkiga författare som saluförs, även om en del av världslitteraturen också släpps in. Cossés roman väcker många tankar och funderingar och skulle passa utmärkt i en bokcirkel. Åsikterna om boken lär gå isär, gissar jag. Romanen hade med fördel kunnat kortas ner ett antal sidor. Tyvärr levde inte boken upp till mina högt uppskruvade förväntningar, men lyckas ändå förmedla en kärlek till litteraturen och till böcker utan bäst-före-datum.
Malin H, 24 april 2012
Känslan när jag först läste den här boken var att jag skulle tycka om den och det gjorde jag också, eller nej, jag älskade den! Omslag, format, berättelsen, bokhandeln, karaktärerna, författaren och ja, rubbet. De fyra första kapitlen fick mig att känna mig lite som i en kriminalroman men kort därefter förstod jag varför. Det är så mysigt och spännande att få följa uppbyggnaden av en bokhandel på det här sättet och dessutom en så speciell bokhandel. Flera gånger gick jag och tänkte på hur det hade varit att ha sin egen bokhandel i Frankrike, där det enbart finns goda romaner.
Den enda pyttelilla nackdel jag kan se är att den är ganska lång, 457 sidor, och att man på vissa ställen kanske hade kunnat skära ner ett par sidor men å andra sidan så går det av bara farten och man märker det egentligen inte.
Fler böcker inom
- Häftad (danskt band)
- Språk: Svenska
- Antal sidor: 456
- Utg.datum: 2012-04-19
- Upplaga: 1
- Förlag: Sekwa Förlag
- Översättare: Marianne Öjerskog
- Originaltitel: Au bon roman
- Medarbetare: Petersson, Magnus (form)
- Dimensioner: 200 x 125 x 30 mm
- Vikt: 486 g
- SAB: Hce
- ISBN: 9789186480295
Fler böcker av Laurence Cossé
Der Zauber der ersten SeiteLaurence Cossé
Häftad
109:-
|
