Det som ska sonas

(pocket)

av Olle Lönnaeus

Bloggar      
Format:
Pocket
Finns även som ljudbok (cd-skiva), inbunden, kartonnage, e-bok och mp3-bok.
Utgiven:
2010-09-29
Språk:
Svenska
Ett brutalt mord får journalisten Konrad Jonsson att följa ett spår av intolerans och utanförskap. Ett spår som leder bakåt i tiden och som döljs under en stor kollektiv tystnad.

Efter ett kidnappningsdrama där en nära kollega blivit skjuten har journalisten Konrad Jonsson förlorat fotfästet. Han dricker för mycket och han klarar inte av vare sig relationer eller jobb.
När så hans adoptivföräldrar mördas måste han återvända till det Skåne han lämnat bakom sig i ungdomen. Tillbaka i lilla Tomelilla börjar Konrad fundera över sitt liv och över vad som en gång hände hans mamma Agnes. Agnes var polska, utstött i bygden, och när Konrad var sju år försvann hon. Han blev snabbt placerad i en familj där allt prat om modern var tabu, och han lämnade hembygden så snart han kunde.
Konrad inser att han själv är misstänkt för mordet på adoptivföräldrarna och börjar granska fallet. När två invandrarkillar på lösa grunder kopplas till dådet blir han först lättad men känner snart att det är något som inte stämmer. Varför skulle de ha dödat det djupt religiösa, timida paret? Rasistiska strömningar i bygden syns tydligt i dyningarna efter morden och Konrad hittar även trådar bakåt i tiden kopplingar till Agnes försvinnande.
Olle Lönnaeus (f. 1957) är journalist på Sydsvenska Dagbladet, där han skriver om politik i Sverige, Europa och Mellanöstern. Han är bosatt i Lund men uppvuxen i Tomelilla. Det som ska sonas är Olle Lönnaeus debutroman och med den vann han Svenska Deckarakademins debutantpris och Studieförbundet Vuxenskolans författarpris 2009. Uppföljaren Mike Larssons rymliga hjärta nominerades till årets bästa deckare 2010 och vann Sydsvenska Deckarpriset 2011. Olle Lönnaeus är utgiven i nio länder och har legat på topplistorna i Italien.
Suveränt gjort! Ja, hela romanen är så skickligt skriven, berättad och balanserad.
Kvällsposten om Det som ska sonas
Olle Lönnaeus beskriver den dåtida småstadsidyllen så att man sätter den i halsen, och drar tydliga linjer till dagens Sverige.
Dagens Nyheter om Det som ska sonas

Passar bra ihop

Det som ska sonas + Tusenskönor
De som köpt den här boken har ofta också köpt Tusenskönor (pocket) av Kristina Ohlsson
Pris för båda:
81:-Köp

Fler böcker av Olle Lönnaeus

Mike Larssons rymliga hjärta (pocket)
En enda sanning (pocket)
Das fremde Kind (pocket)
Der Tod geht um in Tomelilla (pocket)

Mike Larssons rymliga hjärta

Olle Lönnaeus (inbunden)

En enda sanning

Olle Lönnaeus (inbunden)

Das fremde Kind

Olle Lönnaeus (häftad)

Der Tod geht um in Tomelilla

Olle Lönnaeus (inbunden)
167:- Köp
179:- Köp
149:- Köp
149:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Det som ska sonas - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Det som ska sonas

De som köpt "Det som ska sonas" har även köpt:

Tusenskönor (pocket)

Tusenskönor

Kristina Ohlsson (pocket)
39:-
Askungar (pocket)

Askungar

Kristina Ohlsson (pocket)
39:-
Den svarta löparen (pocket)

Den svarta löparen

Kristina Appelqvist (pocket)
39:-
Alfahannen (pocket)

Alfahannen

Katarina Wennstam (pocket)
43:-
Vårlik (pocket)

Vårlik

Mons Kallentoft (pocket)
42:-
Det som ska sonas (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: Det som ska sonas
  • ISBN: 9789186587079
  • Förlag: Ponto Pocket
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Hc
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 319
  • Vikt: 140 g
  • Höjd: 178 mm
  • Format: Pocket