Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Den som törstar (pocket) av Kristina Appelqvist | |||
|
Pris för båda:
|
Kundrecensioner
Det finns 2 recensioner av Liv i överflöd. Betygsätt och recensera pocketen du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Bokälskaren, 10 juni 2013
Doktoranderna på vårdinstitutionen vid Västgöta universitet i Skövde har omsorgsfullt planerat möhippan för en av sina kollegor, men när de kommer till kvällens höjdpunkt tar kvällen en ända med förskräckelse; en högt uppsatt och mycket omtyckt forskare (som dessutom är tvillingbror till vårdinstitutionens prefekt) hittas mördad, iklädd prefektens tröja!
Universitetets rektor, Emma Lundgren, är numera gift med "sin" kriminalkommissarie, Filip Alexandersson, och de lever tillsammans med Filips dotter Lina ett härligt familjeliv i Bergs prästgård. Med tanke på Emmas koppling till universitetet, och därmed även till de inblandade i mordet, bestämmer sig Filip för att lämna ifrån sig fallet till kollegorna, och själv får han ett så kallat "Cold case" att fördjupa sig i; nya uppgifter har framkommit kring ett gammalt försvinnande.
Kristina Appelqvist utvecklas som författare tillsammans med rollfigurerna i hennes bokseri... Läs hela recensionen
Barbro Viktoria Ericsdotter Hammar, 31 maj 2013
Tyvärr förlorar alltid böcker i en serie att tappa farten. Den här är inget undantag. Men ändå välskriven och lättläst. Byt persongalleri till nästa deckare
Fler böcker inom
- Språk: Svenska
- Serie: Lundgren Alexandersson (del 3)
- Antal sidor: 350
- Utg.datum: 2012-08-22
- Förlag: Pocketförlaget
- Dimensioner: 180 x 110 x 20 mm
- Vikt: 195 g
- SAB: Hc
- ISBN: 9789186969509
Fler böcker av Kristina Appelqvist
Den som törstarKristina Appelqvist
Inbunden
181:-
|
De blå damernaKristina Appelqvist
Ljudbok
207:-
|
Den svarta löparenKristina Appelqvist
Pocket
45:-
|
Genombrott för livet : fundraising vid Karolinska In...Kristina Appelqvist
Inbunden
106:-
|
