Det offentliga mötet: Om etik, tilltro och bemötande på försäkringskassan
(häftad)om etik, tilltro och bemötande på försäkringskassan
av Stina Hall
Bloggar
- Format:
- Häftad
- Utgiven:
- 2006-12-01
- Serie:
- Studier i väfärdssamhälle, socialförsäkring och arbetsliv (del 10)
- Språk:
- Svenska
Vad innebär egentligen ett bra bemötande i det offentliga mötet, dvs i mötet mellan medborgare och tjänsteman? Kan det goda bemötandet öka allmänhetens tilltro gentemot förvaltningen? Kan ett gott bemötande ses som en form av etisk dygd? I Det offentliga mötet behandlas dessa frågor med försäkringskassans aktörer, handläggare och försäkrade, i fokus. Flera olika handläggare och försäkrade har fått berätta om sina upplevelser och känslor efter ett möte. Handläggarnas egna resonemang kring hur man som offentlig tjänsteman bör bete sig - deras etiska normer - åskådliggörs och problematiseras. För analysen av relationen mellan tilltro och bemötande används teorier om legitimitet och närbyråkrater.
Stina Hall är doktorand i statsvetenskap vid Lunds universitet och har tidigare arbetat som handläggare på försäkringskassan.
Stina Hall är doktorand i statsvetenskap vid Lunds universitet och har tidigare arbetat som handläggare på försäkringskassan.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Rehabilitering och välfärdspolitik (häftad) av Rafael Lindqvist, Antoinette Hetzler | |||
|
Pris för båda:
457:-Köp
|
Kundrecensioner
Bli först med att recensera och betygsätt boken Det offentliga mötet: Om etik, tilltro och bemötande på försäkringskassan -
du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".