Vilse I Speglingar : Borderline Sett Inifrån

(inbunden)

borderline sett inifrån

av Richard A Moskovitz

(2 recensioner) Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2001-12-01
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
137:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

I denna tankeväckande bok tar förfat- taren oss med in i borderlinepatientens värld och hjälper oss förstå hennes smärta. En spännande undersökning av denna mångfasetterade störning - med hjälp av patienternas egna berättelser - gör Vilse i speglingar till en fascinerande resa för alla med intresse av psykologi.

Med sitt lättillgängliga språk är boken av stort värde för alla närstående och för borderlinepatienten själv ger den också ökad förståelse av lidandets ursprung och inspiration till att kämpa vidare.

Richard A. Moskovitz, med doktors- grad i medicin från Harvarduniversitetet, Massachusetts, USA, har arbetat i många år som psykoterapeut med människor som lider av borderline- störning.

Passar bra ihop

Vilse I Speglingar : Borderline Sett Inifrån + Borderline personlighetsstörning : Uppkomst, symtom, behandling och prognos
De som köpt den här boken har ofta också köpt Borderline personlighetsstörning : Uppkomst, symtom, behandling och prognos (kartonnage) av Görel Kristina Näslund
Pris för båda:
394:-Köp

Fler böcker av Richard A Moskovitz

Lost in the Mirror (inbunden)

Lost in the Mirror

Richard A Moskovitz (häftad)
109:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av boken Vilse I Speglingar : Borderline Sett Inifrån. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Upprörande men också välskriven

2008-04-12 Stardust

Jag fick inte intrycket av att denna bok var helt värdelös. Gjorde ett arbete kring den när jag läste psykologi B på gymnaiet, och ja, jag har själv borderline jag med. I slutet poängterade han något viktigt, hur nödvändigt det är med "villkorslös kärlek", och att en anhörig till en borderline måste veta att det inte är "han som är upphovet till hennes smärta", och förstå att det finns bakomliggande orsaker som gör att hon beter sig som hon gör. Jag vill läsa om boken för att förstå den bättre. Men mitt intryck efter mitt fördjupningsarbete var att det var en välskriven bok som detaljerat förklarar hur en patient med BPS faktiskt beter sig. Men jag har inget minen av att han någonsin säger att vi är värdelösa eller dåliga? Visst, det fanns många tillfällen där jag blev upprörd, men också de där jag nickade igenkännande över vad Moskovitz skrev.

Fasansfull!!

2008-03-11 Majja Star

Denna bok ger inte alls någon bild av hur det är att vara borderline. Eller att leva med någon som har borderline heller för den delen. Snarare svartmålar den alla som fått den diagnosen. Framställer borderline-människor som hemska monster som är manipulativa och skadar andra, utnyttjar dem och beter sig allmänt svinigt. Jag läste denna boken när jag mådde riktigt dåligt (ja, jag är borderline) och när jag läst klart den mådde jag om möjligt ännu sämre. Kände mig som världens mest hemska människa och tyckte synd om alla som kände mig. Sedan slängde jag boken och läste andra böcker i samma ämne som faktiskt är skrivna av människor med insikt och intelligens.

Bloggat om Vilse I Speglingar : Borderline Sett Inifrån

Övrig information

En spännande undersökning av denna mångfacetterade störning - med hjälp av patienternas egna berättelser - gör Vilse i spegeln till en fascinerande resa för alla med intresse av psykologi.
Med sitt lättillgängliga språk är boken av stort värde för alla närstående och för borderlinepatienten själv ger den också ökad förståelse av lidandets ursprung och inspiration till att kämpa vidare.

De som köpt "Vilse I Speglingar : Borderline Sett Inifrån" har även köpt:

Sänder på tusen kanaler : en bok om borderline (pocket)

Sänder på tusen kanaler : en bok om borderline

Mikaela Aspelin (pocket)
165:-
Narcissism : ett psykodynamiskt perspektiv (häftad)

Narcissism : ett psykodynamiskt perspektiv

Bo Sigrell (häftad)
186:-
Grundläggande omvårdnad 2 (häftad)

Grundläggande omvårdnad 2

Nina Jahren Kristoffersen, Finn Nortvedt, Eli-Anne Skaug (häftad)
517:-
Patientundervisning (häftad)

Patientundervisning

Birgitta Klang Söderkvist, Marianne Hansson Scherman, Ann Langius-Eklöf, Hjördis Björvell, Lena Insulander (häftad)
305:-
Vilse I Speglingar : Borderline Sett Inifrån (inbunden)

Fler böcker inom

  • Titel: Vilse I Speglingar : Borderline Sett Inifrån
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789187852374
  • Förlag: Dualis förlags AB
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Vla
  • Originaltitel: Lost in the mirror
  • Originalspråk: Engelska
  • Översättare: Kia Sjöström
  • Upplaga: Ny tryckning
  • Antal sidor: 222
  • Vikt: 360 g
  • Höjd: 210 mm