Bortresta
(inbunden)av Tomas Böhm
Herman är en frånskild filmrecensent på en dagstidning som överraskas av en ny arbetskamrat - Eva. Hon har just brutit upp från ett destruktivt äktenskap. De nyblivna vännerna beslutar sig för att fira midsommar ihop och tar hjälp av Hermans snipa, en sju meters motorbåt. Till båtturen bjuder de in Pierre som är kirurg och sjövan. De styr bort från Mälaren, mot Utö i Stockholms skärgård. Tre Bortresta människor som bestämmer sig för att under en dagslång soldränkt båttur lära känna varandra, både det starka inuti och det som är ömtåligt.
På Utö bor Evas väninna Monika i en välsnickrad skärgårdsstuga. Det är dukat till midsommarfest. Med på festen är också Monikas nya man och en vän till paret från Frankrike. Medan solen sänker sig i havet kommer det förflutna upp till ytan, minnen slår knock och relationerna utsätts för påfrestningar. När solen går upp igen och vardagen tränger närmare möts festdeltagarna av något helt okänt.
Ur boken: "Vi är också bortresta. Vi kanske är döda, fast vi låtsas att vi lever. Hur vet man vilka som är döda, dom eller vi? Det låter rätt bra att de är bortresta. De får inte skriva, faxa eller maila. De får inte ha mobilen med sig. De kanske får göra en flygtur utklädda till fåglar, som de där måsarna, där uppe, men inte ge sig tillkänna."
Ur boken: "Vi är också bortresta. Vi kanske är döda, fast vi låtsas att vi lever. Hur vet man vilka som är döda, dom eller vi? Det låter rätt bra att de är bortresta. De får inte skriva, faxa eller maila. De får inte ha mobilen med sig. De kanske får göra en flygtur utklädda till fåglar, som de där måsarna, där uppe, men inte ge sig tillkänna."
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Kapten Nemos bibliotek (pocket) av Per Olov Enquist | |||
|
Pris för båda:
71:-Köp
|
Fler böcker av Tomas Böhm
Kärleksrelationen : en bok om parförhållandenTomas Böhm (pocket) |
10 skäl att älska FreudMonica Anjefelt, Tomas Böhm, Maria Yassa, Agnes Mesterton, Iréne Matthis (häftad) |
Kärlek, gränser och andra möjligheterTomas Böhm (inbunden) |
Hämnd eller upprättelse : hämndspiralens psykologiTomas Böhm, Suzanne Kaplan (inbunden) | |||
|
41:- Köp
|
164:- Köp
|
164:- Köp
|
257:- Köp
|
Kundrecensioner
Bli först med att recensera och betygsätt boken Bortresta -
du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".
Bloggat om Bortresta
Övrig information
Herman, en frånskild filmrecensent i fyrtioårsåldern blir arbetskamrat med Eva, som just lämnat ett sårigt äktenskap bakom sig. De beslutar sig för att fira midsommar ihop genom att göra en båtresa med Hermans motorbåt. De tar med sig Pierre, kirurg och båtexpert, och styr från Mälaren mot Utö, till en skärgårdsstuga i Stockholms skärgård, där Eva har en gammal väninna som de ska hälsa på. Tre bortresta människor, som ägnar båtresan åt att lära känna varandras ömtåligheter, tills de kommer fram till Utö och Monika. Där väntar också Monikas nya man och en manlig vän till paret, från Frankrike. Det dukas till midsommarfest och efterhand uppdagas det förflutna och relationerna exploderar.