Det våras för journalisten : symboler och handlingsmönster för den svenska pressens medarbetare från 1870-tal till 1930-tal

(häftad)

av Johan Jarlbrink

Bloggar      
Format:
Häftad (danskt band)
Utgiven:
2009-02-19
Serie:
Mediehistoriskt arkiv (del 11)
Språk:
Svenska

Kan skickas som present
Skickas inom 1-2 vardagar
191:- Köp

Fraktavgift från 0 kr
Dela upp betalningen

Under 1900-talet har journalister agerat hjältar i både deckare och film, äventyrsberättelser och ungdomslitteratur. Seklet innan var de huvudpersoner i hyllningsdikter, historieskrivning och romaner inte sällan författade av tidningsmedarbetare själva. Pressens medarbetare har alltså inte bara synliggjorts i tidningarnas spalter. Till skillnad från den traditionella presshistorien så utspelar sig pressens mediehistoria på flera kommunikativa arenor. Den här boken handlar om journalistrollens kulturhistoria hur den förhandlades och debatterades, och hur journalister i romaner och film brukades och tjänade som förebilder när yrkets gränser stakades ut. Utifrån ett brett mediematerial undersöks både pressens mediehistoria och pressmedarbetarnas kulturhistoria under en period då litteratörer och publicister trängdes undan av nyhetsjagande journalister i tidningarna såväl som i andra medier.

Fler böcker av Johan Jarlbrink

Från pressarkivet 1800-1899: En källsamling (häftad)

Från pressarkivet 1800-1899: En källsamling

Johan Jarlbrink, Patrik Lundell (inbunden)
100:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken Det våras för journalisten : symboler och handlingsmönster för den svenska pressens medarbetare från 1870-tal till 1930-tal - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".

Bloggat om Det våras för journalisten : symboler och handlingsm...

De som köpt "Det våras för journalisten : symboler och handlingsmönster för den svens..." har även köpt:

Exploring Leadership (häftad)

Exploring Leadership

Richard Bolden (häftad)
213:-
Immortal Life Of Henrietta Lacks (häftad)

Immortal Life Of Henrietta Lacks

Rebecca Skloot (häftad)
75:-
Contemporary Britain (häftad)

Contemporary Britain

John McCormick (häftad)
183:-
Comparative Government and Politics (häftad)

Comparative Government and Politics

Rod Hague, Martin Harrop (häftad)
310:-
Det våras för journalisten : symboler och handlingsmönster för den svenska pressens medarbetare från 1870-tal till 1930-tal (häftad)

Fler böcker inom

  • Titel: Det våras för journalisten : symboler och handlingsmönster för den svenska pressens medarbetare från 1870-tal till 1930-tal
  • ISBN: 9789188468123
  • Förlag: Kungliga biblioteket
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Bt-c
  • Medarbetare: Andersson, Jens (form)
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 346
  • Vikt: 620 g
  • Höjd: 230 mm
  • Format: Häftad (danskt band)