Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Phonephucker (storpocket) av Tanja Suhinina | |||
|
Pris för båda:
|
Kundrecensioner
Bli först att betygsätta och recensera boken Jag smetade av mig på tapeten, den ljusa soffan och dig - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Fler böcker inom
- Inbunden
- Språk: Svenska
- Utg.datum: 2004-10-01
- Upplaga: 1
- Förlag: Modernista
- Illustratör/Fotograf: Sara Eriksson
- Illustrationer: sv/v ill.
- Dimensioner: 155 x 220 x 20 mm
- Vikt: 420 g
- SAB: Hc
- ISBN: 9789188748805
Bloggat om Jag smetade av mig på tapeten, den ljusa soffan och dig
Övrig information
"Männen skrattade så gott att jag hängde dem", står det under en av teckningarna i Jag smetade av mig på tapeten, den ljusa soffan och dig. Sara Eriksson visualiserar de tankar hon tycker är värda att spara på; tillsammans bildar de en berättelse om roller, åtrå, maktstrukturer, TV, nojor, vem Sara Eriksson är och vill vara.
Sara Eriksson föddes 1978 i Västerås. Nyligen tog hon sin examen vid Konsthögskolan i Umeå. Jag smetade av mig på tapeten, den ljusa soffan och dig är hennes debut. Mellan 3 och 25 maj ställer hon ut på Skulpturens Hus, som en del i examensutställningen för Curatorstudenterna på Konstfack.
