Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Dödergök (inbunden) av Katarina Wennstam | |||
|
Pris för båda:
315:-Lägg i varukorgen
|
Kundrecensioner
Det finns 2 recensioner av Mordbyn. Betygsätt och recensera boken du också - du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Kvalitet och nyfikenhet, 3 juni 2009
Alltid positivt när man möter ett annorlunda sätt att behandla och hantera en berättelse. Tät spänning där man följer de händelser som lett fram till mordet, sett ur flera enskilda aktörers perspektiv. Allt vävs samman till en effektfull final. Är man inte beredd att avvika från det traditionella, då skall man läsa en vanlig deckare. Vågar man pröva en lite annorlunda stil så får man mycket läsning trots ett begränsat antal sidor. Kvalitet är inte att skriva flest sidor.
Cey, 10 december 2008
Hörde talas om denna bok och köpte den i tron om att få några timmars spännande läsning. Blev mycket besviken då boken var så tunn att jag läste ut den på mindre än 2 timmar.
Boken är en sann berättelse där en hel familj blev mördade i en by i Tyskland 1955. Familjen är något udda och håller sig för det mesta undan. Boken beskriver ett kargt liv på den tyska landsbygden där det är mer mörker än ljus i människornas liv.
Som läsare får man följa personerna och händelserna innan morden och speciellt spännande är det tyvärr inte. Att upplösningen i boken skulle vara överraskande är inte heller något jag kan hålla med om.
Författarens debut påminner om en skoluppsats i gymnasiet där man i 3 veckor innan skrivningen samlar fakta för att sedan skriva något som förhoppningsvis får MVG. I det här fallet blir det knappt godkänt.
Fler böcker inom
Fler böcker av Andrea Maria Schenkel
Fallet Kalteis : kriminalromanAndrea Maria Schenkel
Inbunden
138:-
|
The Murder FarmAndrea Maria Schenkel
Häftad
84:-
|
TannodAndrea Maria Schenkel
Häftad
82:-
|
KalteisAndrea Maria Schenkel
Häftad
82:-
|
Recensioner i media
Gomorron Sverige om Mordbyn:
Magnus Utvik: "En femma!"
Yukiko Duke: "Ska man verkligen klassificera den bara som en deckare? Jag tycker att det är en existentiell roman, det handlar om så mycket mer. Det är en så obehaglig bok att den liknar ingen sort. Den är fruktansvärt välskriven."
Marianne Rundström: "Använd juldagen till Mordbyn!"
