En tillräckligt vacker dag för att dö

(pocket)

av Jeanette Lindblad, Pia Gadd

(3 recensioner) Bloggar      
Format:
Pocket
Utgiven:
2005-06-01
Språk:
Svenska
Hon är ung, blond och reser runt i världen och försörjer sig som desig ner.När Jeanette Lindblad kommer till Brasilien möter hon Carlos - den vackraste man hon någonsin sett. Hon blir handlöst förälskad, de flyt tar ihop, och hon blir snabbt med barn. Men det finns en hake: Carlos är medlem av kokainmaffian. När han misshandlar henne första gången få r hon en chock. Snart har misshandel, vapenhot och polisjakter blivit vardag?Ensam i en annan världsdel, utan stöd från svenska myndigheter kämpar Jeanette Lindblad för sitt liv - och för sina två barns. I En t illräckligt vacker dag för att dö skriver hon själv om den strid som h on mot alla odds lyckas vinna.I denna utgåva publiceras för första gån gen berättelsen om hur Jeanette lever i dag.

Fler böcker av författarna

Mat i myt och historia : gudamat och gästabud, tabumat och odödlighetsdryck (med recept) (pocket)
Etik & Etikett : Ett Sätt Att Uppträda I Affärsvärlden (pocket)

Mat i myt och historia : gudamat och gästabud, tabum...

Pia Gadd (häftad)

Etik & Etikett : Ett Sätt Att Uppträda I Affärsvärlden

Gustaf Lewenhaupt, Pia Gadd (inbunden)
200:- Köp
229:- Köp

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av boken En tillräckligt vacker dag för att dö. Skriv en recension du också - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Gullinina tycker till...

2011-10-19 Gullinina

Jeanettes liv har varit allt annat än lätt. Att hon bestämmer sig för att resa runt i frihet slutar när hon träffar kärleken. Den här historien ska bli hörd, unga kvinnor bör läsa den och föra den vidare. Vi följer Jeanette från att hon reser och är lycklig, träffar kärleken, skaffar sig familj och bosätter sig i ett hus i Brasilien. Och hur hon sedan reagerar när första slaget kommer. Hur hon planerar flykten för sig själv och sina barn, utan att kunna lita på någon i detta främmande land. Det här är hennes livs resa och vi får följa med på den.

En favorit i hyllan

2009-02-09 Saturnine

Denna bok inhandlades för ett antal år sedan men har sedan dess hunnit bli läst många vändor, har man starka händelser kvar som minnen känner man igen sig. Till mig har den varit ett stöd och ett pepp, en verklig historia som berörde mig djupt!

Tyvärr ...

2008-08-29 *cissi*

... är den här boken mycket dåligt skriven, vilket gör att man inte känner minsta sympati för Jeanette. Alldeles för korthuggna meningar och beskrivningar av händelser gör att den inte känns ett dugg trovärdig. Synd, för det är ju en hemsk och sann berättelse med lyckligt (?) slut!

Bloggat om En tillräckligt vacker dag för att dö

Övrig information

Hon är ung, blond och reser runt i världen och försörjer sig som designer.
När Jeanette Lindblad kommer till Brasilien möter hon Carlos - den vackraste man hon någonsin sett. Hon blir handlöst förälskad, de flyttar ihop, och hon blir snabbt med barn.
Men det finns en hake: Carlos är medlem av kokainmaffian. När han misshandlar henne första gången får hon en chock. Snart har misshandel, vapenhot och polisjakter blivit vardag&

Ensam i en annan världsdel, utan stöd från svenska myndigheter kämpar Jeanette Lindblad för sitt liv - och för sina två barns. I En tillräckligt vacker dag för att dö skriver hon själv om den strid som hon mot alla odds lyckas vinna.

I denna utgåva publiceras för första gången berättelsen om hur Jeanette lever i dag.

De som köpt "En tillräckligt vacker dag för att dö" har även köpt:

Bortgift mot sin vilja (pocket)

Bortgift mot sin vilja

Författare Leila (pocket)
37:-
Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse (inbunden)

Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse

Zlatan Ibrahimovic, David Lagercrantz (inbunden)
169:-
Inspärrad (pocket)

Inspärrad

Teresa Cooper (pocket)
38:-
Blodsbröder (pocket)

Blodsbröder

Tommy Deogan (pocket)
38:-
Jiddra inte : hellre ökänd än okänd - en sann berättelse (inbunden)

Jiddra inte : hellre ökänd än okänd - en sann berätt...

Patrik Pelosio, Theodor Lundgren (inbunden)
171:-
En tillräckligt vacker dag för att dö (pocket)

Fler böcker inom

  • Titel: En tillräckligt vacker dag för att dö
  • Format: Pocket
  • ISBN: 9789189618688
  • Förlag: Ordupplaget
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Lz Lindblad, Jeanette
  • Medarbetare: Gadd, Pia (medf.)
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 333
  • Vikt: 180 g
  • Höjd: 179 mm