Kärlek: situationer
(häftad)av Margareta Lindholm
Bloggar
- Format:
- Häftad
- Utgiven:
- 2005-08-01
- Språk:
- Svenska
Kärlek har en central plats i lesbiskt liv. Men det är inte givet vad den betyder, och betydelser förändras. I Kärlek: situationer undersöker Margareta Lindholm kärleksbegreppets motsägelsefulla innebörder. Utifrån en jämförelse mellan två romaner, Eva Alexandersons Kontradans (1969) och Mian Lodalens Smulklubbens skamlösa systrar (2003), som sätter dem i relation till samtida samhällsteori, skapar Margareta Lindholm bilder av vad som gör kärleken möjlig och omöjlig.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Guds älskarinnor : om hängivna kvinnor i en livrädd värld (pocket) av Anita Goldman | |||
|
Pris för båda:
135:-Köp
|
Fler böcker av Margareta Lindholm
Dubbelliv : reflektioner om döljande och öppenhetMargareta Lindholm (häftad) |
Den moderna homofobinEva Borgström, Lars Gårdfeldt, Margareta Lindholm, Eva Tiby, Fanny Ambjörnsson (inbunden) |
Jag går över det frusna gräset : skogenMargareta Lindholm (pocket) |
TanMargareta Lindholm (inbunden) | |||
|
96:- Köp
|
212:- Köp
|
46:- Köp
|
149:- Köp
|
Kundrecensioner
Bli först med att recensera och betygsätt boken Kärlek: situationer -
du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".
Bloggat om Kärlek: situationer
Övrig information
Kärlek har en central plats i lesbiskt liv. Men det är inte givet vad det betyder och betydelser förändras.
Författaren undersöker kärleksbegreppets motsägelsefulla innebörder. Utifrån en jämförelse mellan två romaner, Eva Alexanderssons "Kontradans" (1969) och Mian Lodalens "Smulklubbens skamlösa systrar" (2003), som sätter dem i relation till samtida asmhällsteori, skapar Margareta Lindholm bilder av vad som gör kärleken möjlig och omöjlig.