Välfärdens Ohälsa : Kan Forntidens Föda Bli Framtidens Mat
kan forntidens föda bli framtidens mat
av Lars Wilsson
Bloggar
- Format:
- Inbunden
- Utgiven:
- 2002-04-01
- Språk:
- Svenska
För första gången presenteras det evolutionsmedicinska synsättet för en bred publik. Författaren visar med exempel från modern och äldre forskning hur den moderna livsstilen med fokus på kosten, leder till att vi idag i förtid drabbas av kroniska ålders- och livsstilsrelaterade sjukdomar
(hjärtkärlsjukdom, stroke, diabetes, fetma, metabola syndromet, benskörhet, vissa typer av cancer, reumatiska och neurologiska sjukdomar). Boken ger även konkreta råd till en livsstil som står i samklang med vår biologi.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Matrevolutionen : ät dig frisk med riktig mat (inbunden) av Andreas Eenfeldt | |||
|
Pris för båda:
267:-Köp
|
Fler böcker av Lars Wilsson
Rädda vår mat - Den goda naturligaLars Wilsson (inbunden) |
Välfärdens ohälsa: Naturlig mat ger naturlig hälsa, ...Lars Wilsson (häftad) |
Rädda vår jord : jorden är gammal. Bonden är ungLars Wilsson (häftad) |
Naturlig matLars Wilsson (e-bok) | |||
|
153:- Köp
|
153:- Köp
|
159:- Köp
|
107:- Visa
|
Kundrecensioner
Bli först med att recensera och betygsätt boken Välfärdens Ohälsa : Kan Forntidens Föda Bli Framtidens Mat -
du kan vinna 200 kr varje månad i tävlingen "Månadens recension".
Bloggat om Välfärdens Ohälsa : Kan Forntidens Föda Bli Framtide...
Övrig information
Född 1928. Studerade biologi i Uppsala 1949-1955. Speciellt intresserad av etologi. Lärare vid seminariet i Skara 1955-1959. Lektor vid läroverket i Sollefteå fram till sin pensionering 1993.