Muscle Action Quality : en träningsmodell för styrka, rörlighet, balans & kontroll
(häftad)av Pierre Johansson, Leif Larsson
I en efterfrågad bok tar författarna ett helhetsgrepp på funktionell träning. De visar också med övningar hur du kan använda modellen praktiskt.
Författarna, en idrottstränare och en sjukgymnast, frågade sig varför många idrottare aldrig utvecklar sin kapacitet till fullo trots att de lägger så mycket tid och energi på träningen. I sin träningsmodell beskriver de hur du kan maximera dina möjligheter genom att träna med rörelsekvalitet och göra rätt saker i rätt ordning med perfektion som mål. Med kunskap, tålamod och hängivenhet har alla möjlighet att nå sin maxprestation utan skador.
Boken innehåller omfattande övningskapitel som börjar med grundläggande funktion och stegvis går vidare till mer avancerade explosiva övningar.
Boken riktar sig till alla som är intresserade av fysisk träning, såväl idrottare och motionärer som tränare och ledare. Författarna har hållit utbildningar i MAQ-modellen för sjukgymnaster, personliga tränare och idrottstränare sedan 2001.
Passar bra ihop
|
De som köpt den här boken har ofta också köpt Jag vill ju bara se bra ut naken! (pocket) av Jonas Colting | |||
|
Pris för båda:
341:-Köp
|
Fler böcker av författarna
Lek, idrott, hälsa Del 1 UteAnders Nordlund, Ingemar Rolander, Leif Larsson (häftad) |
Lek, idrott, hälsa Del 2 InneAnders Nordlund, Ingemar Rolander, Leif Larsson (häftad) |
MAQ - Funktionell grundträningPierre Johansson, Leif Larsson |
Berättelser från ön och sedan : novellsamlingLeif Larsson (häftad) | |||
|
313:- Köp
|
313:- Köp
|
175:- Köp
|
213:- Köp
|
Kundrecensioner
Mycket bra bok
2010-01-06 Einride
Den här boken är den absolut bästa i sitt slag som jag läst (och det är några stycken). Bra teori- och praktikdel, tillämpningsbar på alla träningsnivåer och områden. Förrädiskt "enkla" övningar med förbluffande effekt. Är man intresserad av funktionell styrka ("stark men inte stor"), är detta en perfekt bok. Författarna är väl insatta i sitt ämne och referenserna förtroendeingivande (Mats Sundin t.ex.). Det är mycket "back to basics" och många "självklarheter" som kommit bort i den allt mer specialicerade och kommersiella träningsfloran. Själv har jag använt mig av konceptet i c:a två år nu, och är fortfarande förvånad över resultat och användningsområden (grundstyrka, rehab, toppning, etc.). Boken har berikat och förbättrat min träning avsevärt och jag rekommenderar den varmt till alla - oavsett idrott och träningsinriktning. Det finns även en DVD att köpa om man är intresserad av att se övningarna utföras.