I mormors berså : fem generationers bröd bakverk och tårtor

(inbunden)

av Kinna Jonsson, Märtha Jonsson

Bloggar      
Format:
Inbunden
Utgiven:
2007-09-01
Språk:
Svenska
Idén och författare
Idén kom då de gamla ärvda vaxduksböckerna föll i delar. Kinna Jonsson började dokumentera recepten, intervjuade mamma Märtha Jonsson, och boken växte fram. Tillsammans har de valt recept, bakat upp allt och skrivit texterna. Boken innehåller anekdoter och tips för att lyckas bra. Kinna har stått bakom kameran och bilder finns till nästintill alla bakverken som till större delen är tagna i trädgårdsmiljö med gamla vackra koppar, fat och textilier från egna skåp och gömmor.

- Jag har velat bevara kunnandet som annars går förlorad. Kunskapen sitter ofta i händerna på den äldre generationen säger Kinna Jonsson. Det ligger också i tiden att hitta sina rötter. Att producera saker själv är exklusivt.

- Intresset för småkakor växer. Det är en motvikt till de stora historier som funnits ett bra tag nu säger Märtha Jonsson. Märtha som är hushållslärare driver familjens gårdsrestaurang på Klefstad. Ofta frågar gästerna om recept och beställer bröd och kakor för att ta med sig hem.

Formgivaren
Formgivaren Elina Jonsson, lillasyster i familjen säger att
- Boken ska kunna ligga uppslagen i köket, tåla slitage och samtidigt ge vaxduksbokskänsla. Det ska vara en behändig bok som man kan använda och lätt att bläddra i.

Förlagorna var bruna, svarta eller lila. Därför har Elina valt samma material som de gamla böckerna för att behålla den genuina känslan. Boken är brun med guldtext och halvhård pärm. Inuti boken är typsnittet modernt. Det är en modern vaxduksbok.

Passar bra ihop

I mormors berså : fem generationers bröd bakverk och tårtor + I mormors skafferi : fem generationers konservering dryck & dessert
De som köpt den här boken har ofta också köpt I mormors skafferi : fem generationers konservering dryck & dessert (inbunden) av Kinna Jonsson, Märtha Jonsson
Pris för båda:
496:-Köp

Fler böcker av författarna

I mormors skafferi : fem generationers konservering dryck & dessert (inbunden)
In grandma's arbor : Five Generations of Bread Pastries & Cakes (inbunden)

I mormors skafferi : fem generationers konservering ...

Kinna Jonsson, Märtha Jonsson (inbunden)

In grandma's arbor : Five Generations of Bread Pastr...

Kinna Jonsson, Märtha Jonsson (inbunden)
255:- Köp
255:- Köp

Kundrecensioner

Bli först med att recensera och betygsätt boken I mormors berså : fem generationers bröd bakverk och tårtor - du kan vinna 200 kr varje vecka i tävlingen "Veckans recension".

Bloggat om I mormors berså : fem generationers bröd bakverk och...

De som köpt "I mormors berså : fem generationers bröd bakverk och tårtor" har även köpt:

Mannerströms julkokbok (inbunden)

Mannerströms julkokbok

Leif Mannerström (inbunden)
209:-
Stora boken om byggnadsvård (inbunden)

Stora boken om byggnadsvård

Göran Gudmundsson (inbunden)
298:-
277 sorters kakor (inbunden)

277 sorters kakor

Jan Hedh (inbunden)
119:-
Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse (inbunden)

Jag är Zlatan: Zlatans egen berättelse

Zlatan Ibrahimovic, David Lagercrantz (inbunden)
169:-
I mormors berså : fem generationers bröd bakverk och tårtor (inbunden)
  • Titel: I mormors berså : fem generationers bröd bakverk och tårtor
  • Format: Inbunden
  • ISBN: 9789197683609
  • Förlag: Klefstad förlag
  • Utgivningsland: Sverige
  • SAB: Qcae
  • Medarbetare: Jonsson, Elina (form) / Jonsson, Kinna (foto)
  • Upplaga: 1
  • Antal sidor: 155
  • Vikt: 460 g
  • Höjd: 225 mm