Röda Rummet skildringar ur artist- och författarlivet
| Kundbetyg: | (2 st kundrecensioner) |
| Format: | Pocket (Visa alla format) |
| Förlag: | Natur & Kultur (1986) |
| Språk: | Svenska |
| Artikelid: | 9789127052291 |
| Status: |
Definitivt slut
|
-
36:-
(33.96 kr exkl. 6% moms)
Beskrivande text
Meddelande! Ultimatum! (Efter långa strider!)
Härmed är Röda Rummet slut. Jag har förgäves försökt en Epilog; den blev nog vacker, men den kom in i en spritt ny tonart och skildrade saker som icke hörde hit! Här är punkten för hjältens ungkarlsliv, och det är det boken handlar om; att följa honom in i hans äktenskap vore att förstöra det avslutande intrycket och skulle leda läsarens fordringar ad infinitum; för övrigt har icke författaren mod eler lust att ge ifrån sig det bästa världen, som han eljes ringaktar, givit honom, utan det må vara fridlyst område. Jag kan icke på den boken tänka mig ett annat slut än denna suveräna spottning på alla de saker, om vilka människorna inbillade hjälten att de voro s.k. idealer och efter vilka han var nog fånig att sträva, tills ögonblicket kom då han upptäckte att man ljugit för honom och att det där, vad det nu var, icke var några idealer.
Blir det någon vignett?
När kommer boken ut?
Önskas korr, på slutet?
Högaktningsfullt
August Strindberg
Brev till Seligman et C:i, hösten 1879
Röda Rummet utgavs första gången 1879
Av samma författare
Populära titlar av samma författare.
Visa fler »
Relaterat
Kundrecensioner
Det sköna = det onyttiga
2008-03-23 -
Ronnie Kron
Den satiriska och delvis självbiografiska Röda Rummet blev Strindbergs genombrottsroman. Den handlar om den unge, naive och oförstörde gentlemannen Herr Falk som flyr från arbetet i en Kafka-liknande administration på "Kollegiet för utbetalandet av ämbetsmännens löner" för att istället ge sig in på banan som litteratör. Han möter ett svårt och eländigt liv i den konstnärliga världen där alla har sin speciella strategi för att nå sina mål, och där han själv ståndaktigt försöker ta sig fram med sin idealism, trots att realism och till och med ohederlighet lönar sig bättre. Strindberg tar tydligt parti för arbetarnas rätt mot kapitalet, kritiserar obarmhärtigt storföretag och statliga institutioner och ifrågasätter samtidigt hur moralisk en människa orkar vara i en värld full av gamar som livnär sig på att i smyg äta på varandra. Trots allt elände är det en ofta rolig bok med målande beskrivningar och väl genomtänkta karaktärer även om berättelsen som binder ihop dem spretar en smula.
En käftsmäll i etablissemangets feta hängbuk
2002-09-19 -
Henrich von Alien
Det här var August Strindbergs debutroman och genombrottsverk. En skandalartad succé på sin tid, anno 1879. Romanens uppkäftighet, friskhet och moderna prosa var en käftsmäll i etablissemangets överjästa, feta hängbuk.
Rent språkmässigt markerar romanen en ny era i den svenska språkhistorien på sättet den försökte återskapa ett autentiskt talspråk i dialogen.
Handlingen kretsar kring den unge Arvid Falks vandring genom diverse hycklande yrkeskårer och allehanda olika miljöer. Romanen är en satir över dåtidens politiker, affärsmän, konstnärer och allmänna besuttna lurendrejare.
Förutom den under ytan allvarliga tonen och hedervärda ambitionen är det en djävulusiskt rolig roman. Strindberg var, vilket ibland glöms bort, en av våra absolut största humorister - när han lade den sidan till.
Sådana här dödsföraktande och uppkäftiga författare har vi inte idag i Sverige. Och romanen står sig fortfarande bättre än det mesta annat.
Detaljerad information
| Artikelid: | 9789127052291 |
| ISBN 10: | 912705229X |
| Förlag: | Natur & Kultur |
| Utgivningsdatum: | 1986 (ursprungligen 198608) |
| Utgivningsland: | Sverige |
| Språk: | Svenska |
| Kategorisering: | Romaner & noveller |
| SAB | Hc; Hc.01 |
| Upplaga | 1 |
| Format: | Pocket |
| Antal sidor: | 273 |
| Vikt: | 164 g |