Filtrera

Språk
  • (16)
  • (89)
  • (8)
  • Visa alla
Ämne
  • (97)
  • (1)
  • (4)
  • (2)
  • (1)
Format
  • (5)
  • (27)
  • (2)
  • (41)
  • (48)
Nyheter
  • (3)
  • (6)
Utgivningsår
  • (4)
  • (19)
  • (30)
  • (17)
  • (53)
Inspiration
  • (9)
  • (4)
Pris
  • (38)
  • (97)
  • (119)
Leveranstid
  • (40)
  • (43)
  • (81)
Geografisk plats i boken
  • (7)

Böcker av Elly Griffiths

Sökningen gav 123 träffar. Använd menyn till vänster för att förfina träfflistan.

Sortering:
  1. Ruth Galloway, del 8:

    En kvinna i blått Pocket

    av Elly Griffiths

    Pocket, Svenska, 2017-08-17, ISBN 9789175037271
    (3 röster)

    Spänning med ironi och brittisk charm En kvinna i blått är en ny spännande och härligt brittisk deckare av Elly Griffiths om rättsarkeologen Ruth Galloway, som här gräver i det religiösa samfundets mörka baksidor. När Ruth Galloways vän Cathbad va...

  2. Ruth Galloway, del 9:

    Dolt i mörker

    av Elly Griffiths

    Inbunden, Svenska, 2017-07-19, ISBN 9789137150390
    (20 röster)

    Underjordisk mordutredning i populär krimserie I en gammal kalkstenstunnel i Norwich hittas ben från ett människoskelett. När rättsarkeolog Ruth Galloway undersöker benen visar de sig inte alls vara något medeltidsfynd, utan tycks nyligen ha kokat...

  3. The Chalk Pit Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2017-07-13, ISBN 9781784296629
    (1 röst)

    'My favourite current crime series . . . a pleasure from start to finish' Val McDermidBoiled human bones have been found in Norwich's web of underground tunnels. When forensic archaeologist Dr Ruth Galloway discovers the bones aren't as old as ori...

  4. Ruth Galloway, del 7:

    De öde fälten Pocket

    av Elly Griffiths

    Pocket, Svenska, 2016-06-16, ISBN 9789175035475
    (78 röster)

    Maktbegär och begravda hemligheter i ny Ruth Galloway-deckare Spännande och underfundig deckare - Elly Griffiths är tillbaka med De öde fälten där rättsarkeolog Ruth Galloway dras in i en vindlande maktkamp och hotas till livet när hon kommer sann...

  5. Ruth Galloway, del 6:

    De utstötta Pocket

    av Elly Griffiths

    Pocket, Svenska, 2015-03-18, ISBN 9789175034034
    (49 röster)

    När ett barn försvinner Vid en utgrävning vid slottet i Norwich hittar arkeologen Ruth Galloway skelettet av mor Krok, en kvinna som hängdes 1867 för att ha mördat flera barn. Kommissarie Harry Nelson har inte tid med mördare från 1800-talet, han ...

  6. Ruth Galloway, del 4:

    Känslan av död Pocket

    av Elly Griffiths

    Pocket, Svenska, 2013-02-14, ISBN 9789175031613
    (52 röster)

    Mord på museum - rättsarkeolog Ruth Galloway och kommissarie Nelson löser sitt fjärde fall Det är halloweenkväll i Norfolk. På Smiths museum förbereder man ett ovanligt evenemang. Inför en handfull speciellt utvalda gäster ska en medeltida kista ö...

  7. Ruth Galloway, del 5:

    En orolig grav Pocket

    av Elly Griffiths

    Pocket, Svenska, 2014-05-15, ISBN 9789175033167
    (48 röster)

    En ny deckare för alla hängivna Elly Griffiths-fans En orolig grav är femte boken om rättsarkeolog Ruth Galloway och kommissarie Nelson, ett omaka par med komplicerad inbördes relation. En man blir innebränd i sitt hus vars ytterdörr är låst utifr...

  8. Dolt i mörker E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Svenska, 2017-07-19, ISBN 9789137150406

    Underjordisk mordutredning i populär krimserie I en gammal kalkstenstunnel i Norwich hittas ben från ett människoskelett. När rättsarkeolog Ruth Galloway undersöker benen visar de sig inte alls vara något medeltidsfynd, utan tycks nyligen ha kokat...

  9. Ruth Galloway, del 8:

    En kvinna i blått

    av Elly Griffiths

    Inbunden, Svenska, 2016-07-27, ISBN 9789137148182
    (26 röster)

    Spänning med ironi och brittisk charm En kvinna i blått är en ny spännande och härligt brittisk deckare av Elly Griffiths om rättsarkeologen Ruth Galloway, som här gräver i det religiösa samfundets mörka baksidor. När Ruth Galloways vän Cathbad va...

  10. The Woman In Blue Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-07-28, ISBN 9781848663374
    (3 röster)

    The murder of women priests in Norfolk's spooky shrine town of Walsingham draws forensic archaeologist Dr Ruth Galloway into a thrilling new adventure. A must-read for all crime fiction fans, especially addicts of Ann Cleeves' VERA books and TV se...

  11. The Zig Zag Girl Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2015-07-16, ISBN 9781784291969
    (2 röster)

    Brighton, 1950. When a girl's body is found, cut into three, Detective Inspector Edgar Stephens is reminded of a magic trick, the Zig Zag Girl. The inventor of the trick, Max Mephisto, is an old friend of Edgar's. They served together in the war a...

  12. The Chalk Pit Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2017-02-23, ISBN 9781784296605

    'I refuse to apologise for being in love with Dr Ruth Galloway and DCI Harry Nelson . . one of my favourite current crime series . . . a pleasure from start to finish' Val McDermidWINNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. Boiled human bones ha...

  13. A Dying Fall Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-06-02, ISBN 9781786482150
    (1 röst)

    WINNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. When murder strikes close to home, Dr Ruth Galloway is determined to find justice - without ending up in the firing line herself. A nailbiting new adventure for fans of Val McDermid and Ann Cleeves.'On...

  14. The Outcast Dead Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-06-02, ISBN 9781786482167
    (2 röster)

    WINNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. Historical crimes involving a Victorian child killer may hold the key to several contemporary deaths in this macabre outing for Dr Ruth Galloway, forensic archaeologist. Perfect for fans of Val McDermi...

  15. The Crossing Places Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-06-02, ISBN 9781786481863
    (3 röster)

    WINNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. A child's bones are discovered on the windswept Norfolk marshes. Believing them to be ancient, the police call in Dr Ruth Galloway, forensic archaeologist. But this is no prehistoric grave. It seems a ...

  16. Chalk Pit E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Engelska, 2017-02-23, ISBN 9781784296612

    'My favourite current crime series . . . a pleasure from start to finish' Val McDermidBoiled human bones have been found in Norwich's web of underground tunnels. When forensic archaeologist Dr Ruth Galloway discovers the bones aren't as old as ori...

  17. Flickan under jorden E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Svenska, 2016-05-27, ISBN 9789137148335

    Ruth Galloways liv kommer förändras för alltid ... I sumpmarken utanför King"s Lynn i Norfolk hittar polisen människoben. Man misstänker att det är kvarlevorna efter Lucy Downey, en flicka som kidnappades för tio år sedan, och kallar in arkeologen...

  18. Smoke and Mirrors Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-10-06, ISBN 9781784290283
    (1 röst)

    Brighton, 1950s, mid-winter. Two missing children are found buried under snow in this chilling new case for DI Stephens and Max Mephisto. Max's star turn in Aladdin has been overshadowed by the murder --of two local children. With fairy tales in t...

  19. The Chalk Pit

    av Elly Griffiths

    Inbunden, Engelska, 2017-02-23, ISBN 9781784296599
    (3 röster)

    'One of my favourite current crime series . . . a pleasure from start to finish' Val McDermid'A five-star thriller' Daily ExpressWINNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. Boiled human bones have been found in Norwich's web of underground tunne...

  20. En kvinna i blått : En Ruth Galloway deckare E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Svenska, 2016-07-27, ISBN 9789137148199

    Spänning med ironi och brittisk charm En kvinna i blått är en ny spännande och härligt brittisk deckare av Elly Griffiths om rättsarkeologen Ruth Galloway, som här gräver i det religiösa samfundets mörka baksidor. När Ruth Galloways vän Cathbad va...

  21. A Room Full of Bones Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-06-02, ISBN 9781786482143

    WINNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. Halloween night, and the dead are closer than ever for Dr Ruth Galloway. She is used to long-dead bodies, but a fresh corpse in the middle of a museum is a new challenge. The fourth beguiling Dr Ruth G...

  22. Janusstenen E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Svenska, 2016-05-27, ISBN 9789137148304

    Andra boken i serien om Ruth Galloway och Harry Nelson Vid en utgrävning i Norfolk hittas ett skelett, till synes begravt under en vägg. Ruth Galloway kallas till platsen som arkeologisk expert. En av hennes första teorier är: ett offer till guden...

  23. The House at Sea's End Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-06-02, ISBN 9781786482136

    WNNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. The shadow of the Second World War looms dark over the third chilling mystery for Dr Ruth Galloway. Some buried secrets shouldn't be uncovered.'A melancholy setting, an eerie discovery, a lone investiga...

  24. En orolig grav E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Svenska, 2013-04-19, ISBN 9789185419876

    Dunkla avsikter i universitetsvärlden En man blir innebränd i sitt hus vars ytterdörr är låst utifrån. Offret, en före detta studiekamrat till arkeologen Ruth Galloway, har strax före sin död skickat ett brev i vilket han berättar att han gjort et...

  25. The Janus Stone Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-06-02, ISBN 9781786482129
    (3 röster)

    WINNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. The discovery of a child's skeleton lays bare terrible secret's from Norwich's past in the second gripping mystery for Dr Ruth Galloway. A must-read for fans of Val McDermid and Ann Cleeves.'The settin...

  26. The Ghost Fields Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-06-02, ISBN 9781786482174

    WINNER OF THE 2016 CWA DAGGER IN THE LIBRARY. A bullet-ridden body is unearthed from a buried WW2 plane - but the body isn't from WW2. Dr Ruth Galloway must discover who the victim was, and who put him there, in this atmospheric mystery for fans o...

  27. Huset vid havets slut E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Svenska, 2016-05-27, ISBN 9789137148342

    Tredje boken i serien om arkeologen Ruth Galloway och kommissarie Nelson Ruth Galloway har precis börjat jobba igen efter föräldraledigheten och kämpar för att få ihop vardagen med arbete och barn. Och när man i det lilla samhället Broughton Sea"s...

  28. Känslan av död E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Svenska, 2016-05-27, ISBN 9789137148311

    Mord på museum med rättsarkeologen Ruth Galloway Det är halloweenkväll i Norfolk. På Smiths museum förbereder man ett ovanligt evenemang. Inför en handfull speciellt utvalda gäster ska en medeltida kista öppnas. Den väntas innehålla kvarlevorna av...

  29. De öde fälten E-bok

    av Elly Griffiths

    E-bok, Svenska, 2015-07-22, ISBN 9789137145235

    Maktbegär och begravda hemligheter Spännande och underfundig deckare - Elly Griffiths är tillbaka med De öde fälten där rättsarkeolog Ruth Galloway dras in i en vindlande maktkamp och hotas till livet när hon kommer sanningen för nära. Det är värm...

  30. The Woman In Blue Häftad

    av Elly Griffiths

    Häftad, Engelska, 2016-02-04, ISBN 9781848663350
    (1 röst)

    Little Walsingham has always been famous for religious visions, so when Cathbad, now living with Judy, sees a vision of the Virgin Mary, no one is too shocked. But then a woman dressed in a blue cloak is found dead, and people begin to see the app...