Filtrera

Språk
  • (34)
  • (109)
  • (19)
  • Visa alla
Ämne
  • (78)
  • (25)
Format
  • (6)
  • (4)
  • (41)
  • (8)
  • (49)
  • (92)
  • (9)
Läsålder
  • (4)
  • (25)
Utgivningsår
  • (4)
  • (15)
  • (29)
  • (36)
  • (130)
Inspiration
  • (31)
  • (23)
Pris
  • (64)
  • (169)
  • (209)
Leveranstid
  • (58)
  • (91)
  • (159)

Böcker av Veronica Roth

Sökningen gav 214 träffar. Använd menyn till vänster för att förfina träfflistan.

Sortering:
  1. Divergent, del 1:

    Divergent

    av Veronica Roth

    Storpocket, Svenska, 2014-10-17Unga vuxna
    (3 röster)

    Vald till »Årets favoritbok alla kategorier« och »Årets ungdomsbok inom Fantasy & Science fiction« 2011 av Goodreads! Utnämnd till »Årets favoritbok« 2011 av The Young Adult Library Services Association , en underavdelning till The American Librar...

  2. Dödens märken, del 1:

    Dödens märken

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2017-01-17Unga vuxna
    (1 röst)

    Uppföljaren till megasuccén Divergent! Det är en värld full av våld och hämndlystnad. En värld där alla som föds utvecklar en »flödesgåva« - en unik förmåga avsedd att forma framtiden. De flesta har nytta av sina förmågor, men Cyra och Akos har gå...

  3. Divergent, del 3:

    Allegiant

    av Veronica Roth

    Storpocket, Svenska, 2015-03-31Unga vuxna
    (33 röster)

    Finalen i Divergent -trilogin! Tänk om hela din värld var en lögn. Tänk om ett enda avslöjande eller ett enda val förändrade allt. Tänk om kärlek och lojalitet fick dig att göra saker som du inte trodde var möjliga Det falangbaserade samhälle som ...

  4. Divergent, del 1:

    Divergent

    av Veronica Roth

    Pocket, Svenska, 2013-08-21Unga vuxna
    (92 röster)

    Vald till »Årets favoritbok alla kategorier« och »Årets ungdomsbok inom Fantasy & Science fiction« 2011 av Goodreads! Utnämnd till »Årets favoritbok« 2011 av The Young Adult Library Services Association , en underavdelning till The American Librar...

  5. Divergent, del 2:

    Insurgent

    av Veronica Roth

    Pocket, Svenska, 2014-06-03Unga vuxna
    (55 röster)

    Ett enda val kan förändra dig eller förgöra dig. Men varje val har konsekvenser, och när oroligheter väller upp i falangerna omkring henne måste Tris Prior fortsätta att försöka rädda dem hon älskar - och sig själv - samtidigt som hon brottas med ...

  6. Carve the Mark

    av Veronica Roth

    Inbunden, Engelska, 2017-01-1712-15 år

    Fans of Star Wars and Divergent will revel in internationally bestselling author Veronica Roth's stunning new science-fiction fantasy series. On a planet where violence and vengeance rule, in a galaxy where some are favoured by fate, everyone deve...

  7. Divergent, del 4:

    Four : en Divergent-samling

    av Veronica Roth

    Storpocket, Svenska, 2015-03-31Unga vuxna
    (8 röster)

    Efter succén med Divergent , Insurgent & Allegiant - Veronica Roths trilogi som hittills sålt i 22 miljoner exemplar världen över - kommer nu Four . Four presenterar fyra nya noveller ur Divergent -trilogins värld. Var och en av dessa Falangbytare...

  8. Divergent, del 2/3:

    Insurgent

    av Veronica Roth

    Storpocket, Svenska, 2015-04-02Unga vuxna
    (4 röster)

    DIVERGENT-TRILOGIN: Nu över 30 miljoner sålda exemplar och biosuccé för filmversionen av Insurgent . Ett enda val kan förändra dig - eller förgöra dig. Men varje val har konsekvenser, och när oroligheter väller upp i falangerna omkring henne måste...

  9. Divergent Series Box Set (Books 1-4): Books 1-4

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2016-02-25, ISBN 9780008175504

    The No. 1 New York Times bestselling DIVERGENT series, now available as a four-book boxed set including DIVERGENT, INSURGENT, ALLEGIANT and FOUR - A DIVERGENT COLLECTION. THE DIVERGENT SERIES: ALLEGIANT - major motion picture coming soon in 2016! ...

  10. Divergent, del 2:

    Insurgent

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2013-07-22Unga vuxna
    (34 röster)

    Ett enda val kan förändra dig eller förgöra dig. Men varje val har konsekvenser, och när oroligheter väller upp i falangerna omkring henne måste Tris Prior fortsätta att försöka rädda dem hon älskar - och sig själv - samtidigt som hon brottas med ...

  11. Allegiant

    av Roth Veronica

    E-bok, Svenska, 2014-07-23Unga vuxna

    Finalen i Divergent -trilogin! Tänk om hela din värld var en lögn. Tänk om ett enda avslöjande eller ett enda val förändrade allt. Tänk om kärlek och lojalitet fick dig att göra saker som du inte trodde var möjliga Det falangbaserade samhälle som ...

  12. Divergent, del 2:

    Insurgent

    av Veronica Roth

    Pocket, Svenska, 2015-02-19Unga vuxna
    (10 röster)

    DIVERGENT-TRILOGIN: Nu över 30 miljoner sålda exemplar och biosuccé för den första filmen! Uppföljaren Insurgent går upp på bio den 20 mars - samtidigt kommer nu boken i ny pocketutgåva med filmomslag. Ett enda val kan förändra dig - eller förgöra...

  13. Divergent, del 1:

    Divergent

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2012-10-30Unga vuxna
    (26 röster)

    Vald till »Årets favoritbok alla kategorier« och »Årets ungdomsbok inom Fantasy & Science fiction« 2011 av Goodreads! Utnämnd till »Årets favoritbok« 2011 av The Young Adult Library Services Association , en underavdelning till The American Librar...

  14. Divergent

    av Roth Veronica

    E-bok, Svenska, 2015-01-08Unga vuxna
    (1 röst)

    Vald till »Årets favoritbok alla kategorier« och »Årets ungdomsbok inom Fantasy & Science fiction« 2011 av Goodreads! Utnämnd till »Årets favoritbok« 2011 av The Young Adult Library Services Association , en underavdelning till The American Librar...

  15. Divergent

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2012-02-02, ISBN 9780007420421
    (11 röster)

    She turns to the future in a world that's falling apart. The No. 1 New York Times bestseller DIVERGENT - a major motion picture in 2014. For sixteen-year-old Tris, the world changes in a heartbeat when she is forced to make a terrible choice. Turn...

  16. Divergent, del 3:

    Allegiant

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2014-07-31Unga vuxna
    (41 röster)

    Finalen i Divergent -trilogin! Tänk om hela din värld var en lögn. Tänk om ett enda avslöjande eller ett enda val förändrade allt. Tänk om kärlek och lojalitet fick dig att göra saker som du inte trodde var möjliga Det falangbaserade samhälle som ...

  17. Divergent, del 1:

    Divergent

    av Veronica Roth

    CD-bok, Svenska, 2012-10-31Unga vuxna
    (10 röster)

    Extra MP3-CD medföljer! I Beatrice Pryors dystopiska hemstad Chicago är samhället uppdelat i fem falanger: De ärliga, De osjälviska, De tappra, De fridfulla och De lärda. En särskild dag varje år måste alla sextonåringar välja vilken falang de vil...

  18. Allegiant

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2013-10-22Unga vuxna
    (20 röster)

    What if your whole world was a lie? What if a single revelation - like a single choice - changed everything? What if love and loyalty made you do things you never expected? The explosive conclusion to Veronica Roth's #1 New York Times bestselling ...

  19. Divergent Series Box Set (Books 1-4 Plus World of Divergent)

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2014-07-31, ISBN 9780007591374
    (2 röster)

    No. 1 New York Times bestsellers DIVERGENT, INSURGENT and ALLEGIANT plus FOUR - A DIVERGENT COLLECTION and WORLD OF DIVERGENT available as a set for the first time! DIVERGENT is a major motion picture in 2014. Divergent: Sixteen-year-old Tris has ...

  20. Carve the Mark

    av Veronica Roth

    Inbunden, Engelska, 2017-01-01, ISBN 9780062348630

    The YA publishing event of the year! Fans of STAR WARS and DIVERGENT will revel in internationally bestselling author Veronica Roth's stunning new science-fiction fantasy series!

  21. Insurgent

    av Roth Veronica

    E-bok, Svenska, 2013-08-13Unga vuxna
    (2 röster)

    DIVERGENT-TRILOGIN: Nu över 32 miljoner sålda exemplar och biosuccé för den första filmen! Ett enda val kan förändra dig - eller förgöra dig. Men varje val har konsekvenser, och när oroligheter väller upp i falangerna omkring henne måste Tris Prio...

  22. Divergent

    av Veronica Roth

    Ljudbok, Svenska, 2012-10-22Unga vuxna
    (1 röst)

    I Beatrice Priors dystopiska Chicago-värld är samhället uppdelat i fem fraktioner. Var och en av dem odlar en särskild dygd - Candor (de Ärliga), Abnegation (de Osjälviska), Dauntless (de Modiga), Amith (de Fridfulla) och Erudite (de Intelligenta)...

  23. The Divergent Series: Divergent, Insurgent, Allegiant, Four

    av Veronica Roth

    Boxed Set/Slip Case/Casebound, Engelska, 2014-07-01, ISBN 9780062352163
    (8 röster)

    No. 1 New York Times bestsellers DIVERGENT, INSURGENT and ALLEGIANT plus FOUR - A DIVERGENT COLLECTION and WORLD OF DIVERGENT available as a set for the first time! DIVERGENT is a major motion picture in 2014. Divergent: Sixteen-year-old Tris has ...

  24. Insurgent

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2012-05-0112-15 år
    (11 röster)

    Fighting for survival in a shattered world...the truth is her only hope. The thrillingly dark sequel to No. 1 New York Times bestseller, DIVERGENT. I have done bad things. I can't take them back, and they are part of who I am. Tris has survived a ...

  25. Divergent Series Boxed Set (Books 1-3)

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2014-02-27, ISBN 9780007538041
    (4 röster)

    No. 1 New York Times bestsellers DIVERGENT, INSURGENT and ALLEGIANT in collector's trilogy set. DIVERGENT - a major motion picture in 2014. Divergent: Sixteen-year-old Tris has been forced to make a terrible choice. In a divided society where ever...

  26. Four: A Divergent Collection

    av Veronica Roth

    Häftad, Engelska, 2015-06-01, ISBN 9780062382337
    (1 röst)

    The companion volume to Veronica Roth's #1 New York Times bestselling Divergent trilogy is now available in paperback, completing the Divergent series paperback library!

  27. Divergent, del 4:

    Four (Divergent)

    av Veronica Roth

    Inbunden, Svenska, 2014-08-23Unga vuxna
    (19 röster)

    Extrabok i Divergent -trilogin, där Four berättar! Four (Divergent) EFTER SUCCÉN MED DIVERGENT, INSURGENT & ALLEGIANT VERONICA ROTHS TRILOGI SOM HITTILLS SÅLT I 22 MILJONER EXEMPLAR VÄRLDEN ÖVER KOMMER NU FOUR. BOKEN INNEHÅLLER FYRA NYA NOVELLER S...

  28. Allegiant

    av Veronica Roth

    Ljudbok, Svenska, 2015-03-11Unga vuxna

    Tänk om hela din värld var en lögn. Tänk om ett enda avslöjande eller ett enda val förändrade allt. Tänk om kärlek och lojalitet fick dig att göra saker som du inte trodde var möjliga. Det falangbaserade samhälle som Tris Prior en gång trodde på ä...

  29. Dödens märken (Dödens märken del 1)

    av Roth Veronica

    E-bok, Svenska, 2017-01-17, ISBN 9789177015963

    » Star Wars kombinerat med Romeo och Julia! (...) Måste-läsning för Veronica Roth fans!« | Belinda Graham, Tidningen Kulturen »Jag älskade den här berättelsen!« | Marie Lu, författare till Legend-trilogin Det är en värld full av våld och hämndlyst...

  30. Falangbytaren (En Divergent-novell)

    av Roth Veronica

    E-bok, Svenska, 2014-04-17, ISBN 9789174994339

    Två år innan Beatrice Prior träffade sitt val, gjorde den sextonårige sonen till De osjälviskas falangledare samma sak. Tobias falangbyte till De tappra är en chans för honom att börja om på nytt. Här kommer han inte att gå under det namn som hans...