Du är här: Start / Deckare / Historiska deckare & kriminalromaner

Historiska deckare & kriminalromaner

Listan innehåller 29 böcker.  
Sortering 

Ny Monogrammorden : ett nytt fall för Hercule Poirot

(2 röster) Bokvideo finns
INBUNDEN. Bookmark Förlag, Svenska, 2014-09-08
Serie: Agatha Christie

Lagom till Agatha Christies 125-årsjubileum släpps den första nya Hercule Poirot-romanen på 39 år. Den brittiska deckarförfattarinnan Sophie Hannah handplockades till uppdraget att skriva denna spännande återkomst. London, 1920-tal. Under sin sedv...

Monogrammorden : ett nytt fall för Hercule Poirot

Går att skicka som present
Skickas inom 1-2 vardagar
175:- Köp

Ny Inga gudar jämte mig

INBUNDEN. Bokförlaget Forum, Svenska, 2014-08-06
Serie: Svenska mord (del 2)

Laddat drama om makt, mord och relationer Länsman Lidéns hud knottrar sig av obehag. För första gången har han tvingats ge order om en gravöppning med efterföljande obduktion. I den värmländska socknen Silbodal har rykten länge florerat att den be...

Inga gudar jämte mig

Går att skicka som present
Skickas inom 1-2 vardagar
179:- Köp

Ny Körkarlen : Simon Eldfeldts tredje fall

(1 röst) 
INBUNDEN. Kabusa Böcker, Svenska, 2014-08-11
Serie: Kyrkoherde Simon Eldfeldt (del 3)

En kulen höstkväll hittas en kusk död på sin droska i en av Karlshamns trånga gränder. För reservkonstapel Ivar Jönsson verkar det vara ett vanligt kuskrån som gått över styr. Men snart börjar vidskepliga rykten om lyktgubben spridas i staden och ...

Körkarlen : Simon Eldfeldts tredje fall

Går att skicka som present
Skickas inom 1-2 vardagar
175:- Köp

Ny Perfidia

INBUNDEN (Trade Cloth). Knopf Publishing Group, Engelska, 2014-09-01
Perfidia
Skickas inom 2-5 vardagar
191:- Köp

Ny Inga gudar jämte mig

(1 röst) 
LJUDBOK (CD-skiva). A Nice Noise, Svenska, 2014-08-12
Serie: Svenska mord (del 2)

Värmland, 1865: En grav har öppnats på Silbodals kyrkogård. Provinsialläkaren påbörjar obduktionen av den döde efter att ha nåtts av rykten om att han inte har avlidit av naturliga orsaker. Och de visar sig stämma mannen har blivit arsenikförgifta...

Inga gudar jämte mig

Går att skicka som present
Skickas inom 1-2 vardagar
279:- Köp

Ny En doft av död

INBUNDEN. Bokförlaget Forum, Svenska, 2014-08-27

Den historiska spänningsromanens mästare "Det här är en berättelse om en kvinna och om en stad. Jag såg staden först, skymtade den på avstånd där den skimrade som det nya Jerusalem i den nedgående solens gyllene strålar. Jag anade landets lju...

En doft av död

Går att skicka som present
Skickas inom 1-3 vardagar
189:- Köp

Ny Inga gudar jämte mig

LJUDBOK (MP3 CD). A Nice Noise, Svenska, 2014-08-12
Serie: Svenska mord (del 2)

Värmland, 1865: En grav har öppnats på Silbodals kyrkogård. Provinsialläkaren påbörjar obduktionen av den döde efter att ha nåtts av rykten om att han inte har avlidit av naturliga orsaker. Och de visar sig stämma mannen har blivit arsenikförgifta...

Inga gudar jämte mig38%

Går att skicka som present
Skickas inom 1-2 vardagar
159:- Köp
Ordinarie pris: 255:-

Ny The Bones of Paris

HÄFTAD (Paperback). Allison & Busby, Engelska, 2014-08-21

Paris, 1929. For Harris Stuyvesant, his current assignment is a private investigator's dream - he's getting paid to trawl the cafes and bars of Montparnasse, looking for a pretty young woman. The missing person in question is Philippa Crosby, a tw...

The Bones of Paris
Skickas inom 3-6 vardagar
99:- Köp

Ny The Darling Dahlias and the Texas Star

POCKET (Mass Market Paperbound). Berkley Books, Engelska, 2014-09-01
The Darling Dahlias and the Texas Star
Skickas inom 2-5 vardagar
71:- Köp

Ny The Land of Dreams

HÄFTAD (Paperback). University of Minnesota Press, Engelska, 2014-08-01
The Land of Dreams
Skickas inom 2-5 vardagar
119:- Köp

Ny The Devil's Workshop

HÄFTAD (Paperback). Penguin Books Ltd, Engelska, 2014-07-31

The Devil's Workshop is the third historical thriller in Alex Grecian's acclaimed Scotland Yard Murder Squad series. April, 1890. London wakes to the shocking news of a mass prison escape. Walter Day and the Scotland Yard Murder Squad now face a d...

The Devil's Workshop
Skickas inom 3-6 vardagar
99:- Köp

Ny Dandy Gilver and the Reek of Red Herrings

INBUNDEN (Hardback). Hodder & Stoughton Ltd, Engelska, 2014-07-17

On the rain-drenched, wave-lashed, wind-battered Banffshire coast, tiny fishing villages perch on ledges which would make a seagull think twice and crumbly mansions cling to crumblier cliff tops while, out in the bay, the herring drifters brave th...

Dandy Gilver and the Reek of Red Herrings
Skickas inom 3-6 vardagar
211:- Köp

Ny Treachery

HÄFTAD (Paperback). Harper, Engelska, 2014-08-14

Perfect for fans of C.J. Sansom and The Name of the Rose, the fourth historical thriller featuring Giordano Bruno, heretic, philosopher and spy. August, 1583. Giordano Bruno, a heretic fleeing the Inquisition, finds a new life working as a spy for...

Treachery

Går att skicka som present
Skickas inom 1-2 vardagar
80:- Köp

Ny A Burnable Book

HÄFTAD (Paperback). Harper, Engelska, 2014-08-28

A stunning debut historical thriller set in the turbulent 14th Century for fans of CJ Sansom, The Name of the Rose and An Instance of the Fingerpost. London, 1385. A city of shadows and fear, in a kingdom ruled by the headstrong young King Richard...

A Burnable Book

Går att skicka som present
Skickas inom 1-2 vardagar
90:- Köp

Ny A Question of Honor - A Bess Crawford Mystery

HÄFTAD (Paperback). HarperCollins, Engelska, 2014-07-17
A Question of Honor
Skickas inom 3-6 vardagar
111:- Köp

Ny Unwilling Accomplice

E-BOK. HarperCollins, Engelska, 2014-08-12

World War I battlefield nurse Bess Crawford's career and life are in jeopardy when a murder is committed on her watch, in this absorbing and atmospheric historical mystery from New York Times bestselling author Charles ToddArriving in London on le...

Unwilling Accomplice
E-bok
Nedladdningsbar
88:- Visa

Ny Inspector Abberline and the Gods of Rome

E-BOK. Robert Hale, Engelska, 2014-08-31

Inspector Abberline is on the trail of ancient treasure and a murderer who will bring death to his door. 408 AD. The Visigoths have torn Italy apart and now besiege Rome. The emperor knows that his once mighty city will be ransacked by the barbari...

Inspector Abberline and the Gods of Rome
E-bok
Nedladdningsbar
38:- Visa

Ny Secret Files of Sherlock Holmes

E-BOK. Allison & Busby, Engelska, 2014-08-21

In 1939, in rooms at All Saints College, Oxford - a certain Miss Adelina McWhirter paid a visit to another Dr. John Watson, leaving behind, after an exchange of money, a beat-up metal box full of old papers. But the volatile political circumstance...

Secret Files of Sherlock Holmes
E-bok
Nedladdningsbar
89:- Visa

Ny Secret Documents of Sherlock Holmes

E-BOK. Allison & Busby, Engelska, 2014-08-21

This collection of stories, allegedly written by Doctor Watson, includes the theft of the Vatican cameos, the arrest of Huret the Boulevard assassin, and the terrible death of Crosby the banker.

Secret Documents of Sherlock Holmes
E-bok
Nedladdningsbar
89:- Visa

Ny Secret Chronicles of Sherlock Holmes

E-BOK. Allison & Busby, Engelska, 2014-08-21

This collection of stories, allegedly written by Doctor Watson, includes the tragic tale of Lord Deerswood's unwanted legacy, the account of the jealous contortionist, the affair of the beautiful housekeeper, the deadly doings of the costumed Russ...

Secret Chronicles of Sherlock Holmes
E-bok
Nedladdningsbar
89:- Visa

Ny Murder of Patience Brooke - Charles Dickens and Superintendent Jones Investigate

E-BOK. The History Press, Engelska, 2014-08-15

November 1849. Charles Dickens, the famous author, turns detective. He and Superintendent Jones of Bow Street must find the man who cut the throat of Patience Brooke, assistant matron at Dickens's Home for Fallen Women - a man who sings as he kill...

Murder of Patience Brooke
E-bok
Nedladdningsbar
114:- Visa

Ny Devil's Workshop

E-BOK. Penguin Books Ltd, Engelska, 2014-07-31

The Devil's Workshop is the third historical thriller in Alex Grecian's acclaimed Scotland Yard Murder Squad series. April, 1890. London wakes to the shocking news of a mass prison escape. Walter Day and the Scotland Yard Murder Squad now face a d...

Devil's Workshop
E-bok
Nedladdningsbar
60:- Visa

Ny Dandy Gilver and The Reek of Red Herrings

E-BOK. Hodder & Stoughton, Engelska, 2014-07-17

On the rain-drenched, wave-lashed, wind-battered Banffshire coast, tiny fishing villages perch on ledges which would make a seagull think twice and crumbly mansions cling to crumblier cliff tops while, out in the bay, the herring drifters brave th...

Dandy Gilver and The Reek of Red Herrings
E-bok
Nedladdningsbar
128:- Visa

Ny Samurai Inheritance

E-BOK. Transworld, Engelska, 2014-08-28

April 1943 - A Mitsubishi transport plane plunges from the sky over the island of Bougainville. On board is Admiral Isoruku Yamamoto, architect of the Japanese attack on Pearl Harbor. In a document case chained to his wrist is the greatest secret ...

Samurai Inheritance
E-bok
Nedladdningsbar
55:- Visa

Ny Savage Magic

E-BOK. Simon & Schuster UK, Engelska, 2014-08-28

'Wonderful clever, lyrical, atmospheric and tells a damn fine story' Joanne HarrisIt's 1814 and the streets of London's Covent Garden are at the centre of a dark trade, enticing rich and poor alike with a cocktail of gin and beer and sex. Behind t...

Savage Magic
E-bok
Nedladdningsbar
244:- Visa

Ny Angel Court Affair

E-BOK. Headline, Engelska, 2014-09-11

When Commander Thomas Pitt is ordered to protect a young woman visiting London from Spain, he cannot see why this is a job for Special Branch. When she disappears in the dead of night from Angel Court, however, he is faced with a dangerous mystery...

Angel Court Affair
E-bok
Nedladdningsbar
128:- Visa

Ny Finished Business: a Marcus Corvinus Mystery Set in Ancient Rome

INBUNDEN (Hardback). Creme de la Crime, Engelska, 2014-07-31
Finished Business: a Marcus Corvinus Mystery Set in Ancient Rome
Skickas inom 2-5 vardagar
219:- Köp

Ny Sherlock Holmes: The Spirit Box

E-BOK. Titan, Engelska, 2014-08-19

Summer, 1915. As Zeppelins rain death upon the rooftops of London, eminent members of society begin to behave erratically: a Member of Parliament throws himself naked into the Thames after giving a pro-German speech to the House; a senior military...

Sherlock Holmes: The Spirit Box
E-bok
Nedladdningsbar
102:- Visa

Ny Abbot's Agreement

E-BOK. Lion Hudson Plc, Engelska, 2014-08-15

My life would have been more tranquil in the days after Martinmas had I not seen the crows. Whatever it was that the crows had found lay in the dappled shadow of the bare limbs of the oak, so I was nearly upon the thing before I recognized what th...

Abbot's Agreement
E-bok
Nedladdningsbar
51:- Visa

Förfina urval

  • Sök i Historiska deckare & kriminalromaner

  • Språk

    • (6)
    • (23)
  • Ämne

        • Historiska deckare & kriminalromaner
  • Format

    • (1)
    • (7)
    • (2)
    • (13)
    • (6)
  • Nyheter

  • Inspiration

    • (3)
    • (1)
    • (8)
  • Leveranstid

    • (13)
    • (20)
    • (25)
  • Pris

    • (13)
    • (25)
  • Tidsperiod i boken

    • (5)
  • Geografisk plats i boken

    • (1)
    • (5)

Kontakta oss

Har du en fråga till kundservice?
Du hittar svar på de flesta frågor här:


Eller kontakta oss direkt via vårt kontaktformulär.