En riktig våldtäktsman : en bok om samhällets syn på våldtäkt en bok om samhällets syn på våldtäkt
-
36:-
(33.96 kr exkl. 6% moms)
Beskrivande text
För två år sedan gav Katarina Wennstam ut reportageboken Flickan och skulden. Det var en bok som kom att läsas och diskuteras i skolor och departement, på brottsofferjourer och i debattprogram. Frågan gällde samhällets syn på våldtäkt: är lagstiftningen rimlig, är mediabevakningen rättvis, vad styr ungdomars värderingar, vad styr agerandet hos poliser, lärare, jurister, grannar? Hur kan den sociala domen mot offren vara så obarmhärtig? Katarina Wennstam valde att offren ge hela uppmärksamheten; kvinnor och flickor som utsatts för grova kränkningar, både före och efter våldtäkten. Nu kommer en efterlängtad utvidgning av bilden. I En riktig våldtäktsman skriver Wennstam med samma glödande engagemang om samma frågor, men med fokus riktat mot gärningsmännen. Vilka är de? Vad driver dem? Hur uppfattar vi dem? Det är ett lika förkrossande reportage som det förra, lika rikt på intervjuer, polemik och upprörande fakta.
Om Flickan och skulden:
"...ett dokument som sakligt och kyligt slår fast att det här landets jämlikhetsstatus befinner sig minst trettio år längre tillbaka i tiden än de flesta vill tro." (Malena Rydell, Dagens Nyheter)
"Flickan och skulden är en iskall spark i skrevet, en kniv mot strupen, i mörkret, i parken; en paranoid mardröm om Sverige. Men mardrömmen är verklighet. Alla borde läsa den här boken."(Jenny Tunedal, Aftonbladet)
Av samma författare
Populära titlar av samma författare.
|
|
|
Smuts
av Katarina Wennstam
|
|
|
|
|
Relaterat
Kundrecensioner
skrämmande
2008-04-29 -
m
Första delen av boken gillade jag väldigt mkt. Väldigt bra beskriven och med intervjuerna och så. Men sen undrar man lite om personerna i boken. Jag tycker det är hemskt att läsa om folk som inte förstår vad de gjort. behandlingarna som ungdomsbrottslingarna får verkar inte direkt hjälpa. Det är en svår bok att ta till sig då man inte förstår brottslingarna.
intressant och tankeväckande!
2007-03-17 -
Lisa
Förstod inte själv hur många fördomar jag hade om våldtäkter och våldtäktsmän innan jag läste den här boken.
En riktig våldtäktsman
2006-12-08 -
Frida
Otroligt skrämmande och berörande bok. LÄS!
En bok som alla borde läsa
2006-01-25 -
T
En viktig och upprörande bok och samhällets syn på en våldtäkt. I denna andra, och sista del, riktas blicken mot våldtäktsmännen. Mycket bra bok!
Detaljerad information
| Medarbetare: |
Annika Lyth |
| Format: |
Pocket |
| Antal sidor: |
368 |
| Vikt: |
212 g |
| Höjd: |
179 mm |