Official Outlander Coloring Book (häftad)
Format
Häftad (Paperback)
Språk
Engelska
Antal sidor
96
Utgivningsdatum
2015-10-27
Förlag
Random House Publishing Group
Dimensioner
251 x 251 x 10 mm
Vikt
477 g
Antal komponenter
1
ISBN
9780399177538
Official Outlander Coloring Book (häftad)

Official Outlander Coloring Book

An Adult Coloring Book

(3 röster)  |  Läs 1 recension
Häftad Engelska, 2015-10-27
179
Skickas inom 7-10 vardagar.
Gratis frakt inom Sverige över 159 kr för privatpersoner.
Perfect for fans of Diana Gabaldon's Outlander novels and the Starz original series, this spectacular adult coloring book features forty-five all-new illustrations!

THE WORLD OF OUTLANDER AWAITS

From the lush green of the Scottish Highlands to the military red of a British soldier's coat or the vibrant hues of a tartan kilt, the colorful world of Claire Beauchamp Randall and Jamie Fraser is now yours to explore. Featuring gorgeous natural landscapes, detailed drawings of Claire's medicinal herbs, depictions of the books' most beloved scenes and characters, and intricately rendered clothing, weapons, and armor straight out of eighteenth-century Scotland, these exquisite black-and-white images-from renowned illustrators Juan Alarcón, Yvonne Gilbert, Craig Phillips, Jon Proctor, Tomislav Tomic, and Rebecca Zomchek-are designed to dazzle and inspire. Fans of the series, as well as lovers of history and art, can party like it's 1743.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Official Outlander Coloring Book
  2. +
  3. The Official Outlander Colouring Book

De som köpt den här boken har ofta också köpt The Official Outlander Colouring Book av Diana Gabaldon (häftad).

Köp båda 2 för 310 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Official Outlander Coloring Book. Har du också läst boken? Sätt ditt betyg »
  1. Fin bok!
    Gertie (Malmö), 10 december 2020

    En kul bok om man är ett Outlander fan och colorist.
    Bilderna i boken är mest från första delen " Främlingen"
    Markers är inte så bra här eftersom bilderna är dubbelsidiga. Bra papper i boken så akvarellpennor fungerar alldeles utmärkt eller så klart vanliga färgpennor.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Diana Gabaldon