Muzika Tradicionale Arumune (inbunden)
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Ryska
Antal sidor
248
Utgivningsdatum
2016-08-23
Förlag
Outskirts Press
Illustrationer
black & white illustrations
Antal komponenter
1
Komponenter
43:B&W 5.5 x 8.5 in or 216 x 140 mm (Demy 8vo) Blue Cloth w/Jacket on Creme w/Gloss Lam
ISBN
9781478780441
Muzika Tradicionale Arumune (inbunden)

Muzika Tradicionale Arumune

Hyrje

Inbunden, Ryska, 2016-08-23
323
Skickas inom 5-8 vardagar.
Fri frakt inom Sverige för privatpersoner.
Në emër të objektivitetit shkencor, autori iu kërkon studiuesve në përgjithësi dhe studiuesve etnomuzikologë në veçanti që: ? Të mos mendojnë se gjoja, muzika tradicionale arumune e vendeve të Gadishullit të Ballkanit dhe gjithë Europës Juglindore, është thjesht një muzikë e ndikuar nga kulturat muzikore simotra ballkanike (shqiptare, greke, maqedonase, bullgare, rumune, etj.) Në të vërtetë, gjatë shekujve të ekzistencës së saj, ajo lindi, rriti, zhvilloi dhe kristalizoi, në shkallën më të lartë, tiparet e veta themelore dalluese, substanciale e formale. ? Të mos nënkuptojnë se gjoja, ndërsa muzika tradicionale arumune e vendeve të Gadishullit të Ballkanit dhe gjithë Europës Juglindore, është ndikuar nga kulturat muzikore simotra ballkanike (shqiptare, greke, maqedonase, bullgare, rumune, etj.), kulturat muzikore simotra ballkanike, s?janë ndikuar prej saj. Në të vërtetë, gjatë shekujve të ekzistencës së vet, muzika tradicionale arumune, nëse, nga njëra anë, është ndikuar nga kulturat muzikore simotra ballkanike (shqiptare, greke, maqedonase, bullgare, rumune, etj.), nga ana tjetër, ajo ka ndikuar mbi ?to. Duke mos pretenduar kurrsesi për një studim shterrues të çështjeve të shumta, sa tërheqëse, aq edhe të ndërlikuara, të universit muzikor tradicional arumun, libri Muzika tradicionale arumune: Hyrje, synon, pa dyshim, që të japë një pamje sa më të gjerë e sa më të thellë të aspekteve më kryesorë, substancialë e formalë, të këtij universi. Në tërësinë e tij, ai shqyrton sidomos pesë çështje themelore, të cilat ndoshta do të mund të formuloheshin në këtë mënyrë: 1) poezia tradicionale arumune: vështrim tipologjik; 2) poezia tradicionale arumune: aspekte të përmbajtjes; 3) muzika tradicionale arumune: vështrim tipologjik; 4) muzika tradicionale arumune: sistemi modal/tonal; 5) poezia dhe muzika tradicionale arumune: çështje themelore estetike, etj.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Muzika Tradicionale Arumune
  2. +
  3. Muzika Tradicionale Shqiptare

De som köpt den här boken har ofta också köpt av Spiro J Shetuni (inbunden).

Köp båda 2 för 670 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Bloggat om Muzika Tradicionale Arumune