Ur skogens djup (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (248.2 MB)
Språk
Svenska
Serie
Västervikserien
Inläsare
Hanna K Schmitz
Utgivningsdatum
2023-02-27
Förlag
Saga Egmont
ISBN
9788728586358

Ur skogens djup Ljudbok

(57 röster)  |   Läs 3 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2023-02-27

Styckköp

129

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
'... som försvaret visat vid åtskilliga tillfällen under rättegången så var det inte självförsvar från Anna Svanströms sida, utan hon faktiskt mer eller mindre bjöd in till tillfället i december då mötet med Conny Strålqvist råkade urarta.'

I Eksjö tingsrätt står Anna återigen öga mot öga med sin förövare Conny. Förhandlingarna drar ut på tiden och Stockholmsadvokaten Philip Cronstedt gör allt för att så tvivel om Annas roll i den traumatiska händelsen för knappt två månader sedan. Annas oro och ångest stiger, de måtte väl inte tro på honom?

Den lilla stugan hon hyrt i utkanten av den småländska skogen för att slippa resorna från Västervik verkar heller inte vara så trygg som hyresvärden påstått. Som tur är får Anna ett nytt redovisningsuppdrag att landa i, något som tar fokus när allt annat är så oroligt. Även om hon förstås tycker att vissa underlag verkar vara lite underliga ...

Ur skogens djup är uppföljaren till I vikens mörker och den andra delen i Västervikserien.

Cecilia Andersson har tidigare haft en yrkeskarriär som redovisningskonsult, med utmaningar, ord och gamla racingbilar som intressen. Sedan några år tillbaka har hon valt att sadla om och satsa på det skrivna ordet.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Ur skogens djup. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Ja lite segt
    -, 14 januari 2024

    Tyvärr kan jag ju tycka att det känns som Anna är lite av ett våp och för mycket gråtande, känns ju inte som en stark kvinna

  2. Spännande
    Nina, 19 december 2023

    Åh så spännande och vilken ryslig känsla i vissa partier.

  3. Inget vidare tyvärr
    Jessica, 6 juli 2023

    Jag gillade första delen men den här var en besvikelse. Mycket av handlingen är orealistiskt.
    Blir inte berörd då mycket är så fånigt, huvudpersonen är neurotisk och naiv. Vilken 50- åring är så handlingsförlamad och korkad? Fredrik säger att hon inte är ett våp men det är precis vad hon är.
    Språket är uppstyltat och onaturligt, folk pratar inte på det sättet. Kanske är det uppläsaren som förstör men inte bara.

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Cecilia Andersson