-
Svår bok att koncentrera mig på
Jag kunde inte lägga bort boken men varje gång jag lyssnade hade jag svårt att fokusera på boken. Kom på mig att tänka på andra saker och fick spola tillbaka. Boken fångade aldrig mitt intresse. Så här i efterhand undrar jag faktiskt vad den egentligen handlade om och vad den ville säga eller berätta. Jag kunde varit utan denna läsupplevelse som en nye gav något bestående intryck.
-
En bok som inte kan bestämma sig
Å ena sidan lättläst ungdomsbok a la strandläsning för att på nästa sida dyka ner i filosofiska diskussioner. En bok som vill vara både och men det blir pannkaka av försöket.
Samtidsbeskrivningen är dock otroligt bra (enna vill jag att mina barnbarn ska läsa - endast för den).
-
Svåra relationer
Väldigt mycket dialog, väl lite handling!
-
Besviken
En bok för dig som gillar objektiva, detaljerade beskrivningar. Bränner till ibland och välskrivet så klart men lyfter aldrig.
-
Helt okej
Intressant om hur vi värderar vänskap och många tankar kring meningen med livet, framtiden och lusten till livet. Och om författarskap.
-
Mja
Gillade början, älskade mitten, hatade slutet.
Tänker mig att de flesta nog skulle gilla slutet, men personligen tyckte jag det var ett otroligt tråkigt antiklimax. Karaktärerna är hyfsat intressanta men kunde ha utvecklats mer. Jag tyckte att språket var väldigt behagligt.