Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
512
Utgivningsdatum
2024-11-08
Förlag
Albert Bonniers Förlag
Översättare
Kjell Waltman
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
The Boys from Biloxi
Medarbetare
Scheutz, Sofia (form)
Dimensioner
223 x 145 x 37 mm
Vikt
577 g
SAB
Hceeq.01
ISBN
9789100800178

Pojkarna från Biloxi

(10 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2024-11-08
249
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Barndomsvännerna Keith och Hugh växte upp tillsammans i 60-talets Biloxi, det korrupta semesterparadiset i Mississippi dominerat av den så kallade Dixiemaffian. Det var innan deras liv tog vitt skilda riktningar och de skulle mötas i rättssalen, på olika sidor av lagen. "Pojkarna från Biloxi" är en nervkittlande thriller i sann Grisham-anda, en berättelse om vänskap, identitet och spel, med livet som insats.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Pojkarna från Biloxi
  2. +
  3. Utan avsked

De som köpt den här boken har ofta också köpt Utan avsked av Harlan Coben, Reese Witherspoon (inbunden).

Köp båda 2 för 488 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Pojkarna från Biloxi. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Episkt drama om maffian längs Gulfkusten
    Larsa, 27 oktober 2025

    Även om boken innehåller många inslag med juridisk anknytning är den inte det typiska rättegångsdramat som man förknippar med John Grisham.

    I stället är det en bredare berättelse som spänner över ett halvt sekel, från 1940-talet och framåt, där läsaren får följa generationer av familjer vars liv korsas av kriminalitet, korruption och förändringar i det amerikanska samhället.

    Historien är delvis inspirerad av verkliga händelser kring maffians verksamhet i Biloxi och längs G... Läs hela recensionen

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av John Grisham