Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
714
Utgivningsdatum
2010-08-27
Upplaga
1
Förlag
Norstedts
Dimensioner
235 x 165 x 40 mm
Vikt
1260 g
SAB
Lz Palme, Olof
ISBN
9789113017082

Underbara dagar framför oss : en biografi över Olof Palme

(66 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2010-08-27
309
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Detta är den stora, definitiva och internationellt gångbara boken om Olof Palme och hans tid. Den rör sig från tysta lägenheter på Östermalm i Stockholm till kokande metropoler i Sydostasien, från privata internatskolor till socialdemokratiska kursgårdar, från lantligt herrgårdsliv i Sörmland till sjaskiga drugstores i den amerikanska södern.

"Inget i hans liv var så vackert som det sätt han lämnade det." Så heter det om en avrättad statsman i Shakespeares drama om den skotska medeltidskungen Macbeth.
Med Olof Palme är det tvärtom. Det brutala mordet på Sveavägen i Stockholm en februarinatt för tjugofem år sedan har höljt hans liv i skugga. Vi står kvar med en blandning av nostalgiska drömmar och svarta nidbilder. Det är inte bara mordutredningen som är ouppklarad utan också vårt förhållande till Olof Palme.
Det finns inget enkelt eftermäle. Aristokraten som blev socialist. Individualisten som blev ledare för Sveriges största politiska kollektiv. Kavalleriofficeren som blev nedrustare. Klassförrädaren som var stolt över sin borgerliga familj. Litteraturälskaren som kom på kant med författarna. Amerikavännen som angrep USA:s regering. Antikommunisten som omfamnade Fidel Castro.

Vem var han - "egentligen", frågar vi oss oroligt. Och tror att svaret finns i något gåtfullt hemligt rum dit eftervärlden ännu inte trängt in.
Men Olof Palmes motsägelser är hans tids motsägelser. Han föddes nio år efter första världskriget och dog tre år innan Berlinmurens fall. Hans liv tillhör det korta, stormiga nittonhundratalet och han var mer delaktig i dess avgörande konflikter än någon annan svensk av sin generation.
Underbara dagar framför oss är en flödande rik berättelse om en fascinerande person och politiker, människorna omkring honom, den nation han ledde och den internationella scen han intog med kraft.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Underbara dagar framför oss : en biografi över Olof Palme
  2. +
  3. Klenoden

De som köpt den här boken har ofta också köpt Klenoden av Klas Östergren (inbunden).

Köp båda 2 för 572 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Underbara dagar framför oss : en biografi över Olof Palme. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Den ger en utmärkt överblick över tiden. Inte bara...

    Den ger en utmärkt överblick över tiden. Inte bara Palme och hans familj. Boken är rappt skriven och känns äkta. Säkert ligger det mycket arbete bakom.
    Vi tyckte den var så bra att vi gett den till alla våra barn. Och uppmanat dem att läsa.....

  2. Bra och intressant, stort arbete bakom, läsningen...
    Ronnie Svensson, 3 september 2013

    Bra och intressant, stort arbete bakom, läsningen flyter på, en bok för alla som vill tillhöra den så kallade allmänbildade, skaran.

  3. Beskriver ju inte enbart Olof Palme och hans person...
    Inger Willén, 7 augusti 2013

    Beskriver ju inte enbart Olof Palme och hans person och familj utan hela senare delen av 1900-talet. Bör vara en given undervisningsbok på universitet och liknande.

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Henrik Berggren

Bokvideo