Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Harold Fry (del 1)
Antal sidor
329
Utgivningsdatum
2012-08-14
Upplaga
1
Förlag
Norstedts
Översättare
Katarina Jansson
Originaltitel
The Unlikely Pilgrimage of Harold Fry
Dimensioner
215 x 145 x 30 mm
Vikt
596 g
SAB
Hce
ISBN
9789113043654

Harold Fry och hans osannolika pilgrimsfärd

(9 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2012-08-14

Slutsåld

En morgon får Harold Fry ett brev ifrån en tidigare kollega, Queenie Hennessy, som berättar att hon är döende i cancer. Harold vill skriva något till Queenie, men vad ska han skriva? Hon har gjort något oerhört fint för honom en gång, men han kan inte minnas riktigt vad.

Han skriver några korta rader och säger till sin hustru Maureen att han går med ett brev till närmsta postlåda. Men när Harold kommer till postlådan kan han inte lägga på brevet. Han går vidare till nästa postlåda och nästa efter den. Harold stöter ihop med en ung flicka som berättar om sin faster som drabbats av cancer. Inspirerad av samtalet får Harold idén att han skall promenera hela vägen upp till sjukhuset där Queenie ligger för döden.

Promenaden från södra delarna av England till Skottland blir till en resa genom Harolds liv och de många minnena. Här finns glimtar från ett äktenskap som allt mer kommit att bli till en börda för de båda. Här finns det ansträngda förhållandet till sonen David som Harold inte har pratat med på länge. Och Queenie som täckte upp för det Harold gjorde den där kvällen på kontoret, det som hon fick sparken för - men vad hände egentligen?

Harold Fry och hans osannolika pilgrimsfärd är en stor och bred berättelse full av humor och vemod.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Harold Fry och hans osannolika pilgrimsfärd. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Fantastisk bok
    Ann-MarieJ, 31 mars 2014

    En bok som man blev glad av att läsa. Min tolkning var att Harolds resa var både en inre och en yttre resa.

  2. Åldrandets dilemma och kärleken
    TofslanVifslan, 18 september 2012

    En härlig, tänkvärd historia om en man som dels förstört sitt äktenskap med kvinnan han verkligen älskar och även har svikit en vän och arbetskamrat. Han kommer, på ett mycket smärtsamt och arbetsamt sätt till insikt och gör någonting åt sakerna. En riktigt spännande läsning som ger en bild av hur människor reagerar på en man som verkligen gör någonting åt saker, även om man inte riktigt förstår varför han gör det han gör. Den påminner lite om Paul Austers och flera andras historier om person... Läs hela recensionen

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Rachel Joyce